24.08.2022

İzmir’de Çekilen En İyi 10 Türk Filmi

6. Canım Kardeşim (1973)

Canım Kardeşim, Ertem Eğilmez’in yönetmeliğini yaptığı, genelde neşeli, canlı bir kent olarak sinemada yer alan İzmir’i boğucu ve kasvetli biçimde gösteren, müzikleri ve senaryosu ile can yakan müthiş bir dram filmidir. Hatta belki de en iyisidir.

 

7. Babam ve Oğlum (2005)

12 Eylül’ü ve bir aile üzerinde etkilerini konu alan 2005 yapımı film, ilk gösterime girdiğinde pek çok kesimden büyük beğeni alıp, herkesi hüngür hüngür ağlatmıştı. Çekimlerinin büyük bir bölümü İzmir’in Seferihisar ilçesinde gerçekleşen film, Çağan Irmak’ın hala en başarılı filmi konumunda.

 

8. Ben O Değilim (2014)

Ben O Değilim, Başrolünde Ercan Kesal’in olduğu, kavranması zor ama umut vaat eden bir Tayfun Pirselimoğlu filmi. İstanbul’da başlayıp başkasının kimliğini aldıktan sonra İzmir’e devam eden bir kimlik değiştirme hikayesine odaklanan filmde özellikle Ercan Kesal’i izlemek ayrı bir keyif veriyor.

 

9. Koltuk Belası (1990)

İzmir’in Alaçatı bölgesinde çekilen Koltuk Belası, klasik bir Kemal Sunal filmi. Gittikçe akıllanan ama düzene yenik düşen bir belediye başkanını canlandıran Kemal Sunal’ın diğer pek çok filminin aksine bu filmde güldürüden çok hiciv bulunduğunu söyleyelim.

 

10. Yumurta-Süt (2007-2008)

Yusuf üçlemesinin ilk iki filmi olan ve  Yumurta ve Süt, Semih Kaplanoğlu’nun 2007 ve 2008 yılında çektiği yükseliş filmleri. İzmir’in Tire ilçesinde çekilen filmler serinin son filmi olan Bal ile beraber yurtdışında büyük bir ses getirmişti.