22.04.2018

Hollywood’un Bin Bir Surat Aktörü: Jack Nicholson

Üçünde ödüle uzandığı on iki Oscar adaylığı, yedi altın küre, yetmişten fazla film, 1994’te aldığı ömür boyu başarı ödülü… Jack Nicholson’ın kariyerini sayılarla anlatmak çok da zor değil. Holywood’un gelmiş geçmiş en iyi aktörlerinden olan Nicholson 81 yaşında. Bir süredir doğum günü sevenleri için neşe yerine hüzün getirse de usta oyuncuya nice senelere mahiyetinde bir yazı yazmamak ayıp olurdu.

22 Nisan 1937’de doğan Jack Nicholson’ın çocukluğu da film tadında geçti. Anneannesi tarafından büyütülmesine rağmen, 37 yaşına kadar anneannesini annesi, annesini de kız kardeşi bilen Nicholson, gerçeği Time dergisi muhabirinin hayatını araştırması üzerine öğrendi. Bu bilgi 1974’ten 1980’e kadar saklansa da sonradan açıklandı. Babasının kim olduğunu ise hiçbir zaman öğrenemedi. Çocukluğuna dair bir diğer ilginç bilgiyse Danny Devito’yla olan arkadaşlığı. İkili çocukken aileleri ortak berber salonu işletmiş.

Genç yaşında girdiği MGM çizgi film stüdyosundaki işle Holywood hayaline başlayan oyuncu, 21 yaşındayken The Cry Baby Killer filmindeki rolüyle oyunculuk kariyerini açtı. 1969’da The Trip sayesinde tanıştığı Dennis Hopper’ın yapımı Easy Rider’da aldığı rol kariyerinin dönüm noktası oldu. George Hanson karakteriyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ına adayken, ertesi sene rol aldığı Five Easy Pieces bu sefer en iyi erkek oyuncu Oscar’ı için adaylık getirse de Oscar heykelciğine ancak beşinci adaylığında, yani 1976’da akıl hastası McMurphy karakterini canlandırdığı Guguk Kuşu sayesinde erişti. Chinatown’da dedektif J.J. Gittes, Kubrick’in Shining’inde yavaş yavaş deliren Jack Torrance, Burton’ın Batman’inde gülüşüyle hafızalara kazınan Joker, A Few Good Men’de Albay Nathan Jessup, As Good As It Gets’de obsesif kompulsif bozukluğu olan Melvin Udall, The Departed’da mafya babası Frank Costello, The Bucket List’te ölmeden önce yapılacaklar listesini boşaltmaya çalışan Edward ve sayamadığım daha birçok farklı kişi olarak çıktı karşımıza. 2010’da rol aldığı How Do You Know ile 73 yaşında oyunculuk kariyerinden emekli oldu.

55378f794a67aBu denli büyük bir aktörün hiçbir oyunculuk eğitimi bulunmuyor olması, yani alaylı olması da oldukça şaşırtıcı. Nicholson, “Film işine tesadüfen girdim. İnanın bu noktaya geleceğini bilemezdim. Bir denemek istedim” açıklamasıyla alaylı oluşunu ve oyunculuğu başlarda iş olarak görmediğini dile getirmişti. Oynadığı her karaktere kendi imzasını atmayı başarmasında karizmatik yüzü ve her şekle sokabildiği mimiklerinin önemi çok büyük. Aynı zamanda metot oyuncusu olan Nicholson’ın Guguk Kuşu filminin çekimlerinden önce sahte isimle çekimlerin yapılacağı hastanede bir ay geçirdiği söylenir. Oyunculuğunda doğaçlamayı da oldukça sevdiği bilinen Nicholson’ın en akılda kalıcı repliği olan The Shining kapı sahnesindeki “Here’s Johnny!” aslında senaryoda yoktur.

Oyunculuğu dışında da büyük bağımlılıklarıyla bilinen bir adam Jack Nicholson. Kadınlara olan düşkünlüğünü ve onlarla nasıl konuşması gerektiğini bilmesi efsane olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü. Kadınlardan bile daha büyük bağımlılığı ise Lakers. otuza yakın yıldır Lakers’ın hiçbir iç saha maçını kaçırmamaya çalışan Jack, oynadığı roller için çekim takvimini dahi Lakers fikstürüne göre belirlerdi. Her sene en ön sıradan kombinesi olan Jack için tüm zamanların en iyi Laker’ı denir. NBA ve Lakers’ın yanı sıra Amerikan Güreşi de Nicholson’ın bir diğer hastalık derecesinde sevdiği bir diğer spor.

Yaşlılığı ve emeklilik kararıyla ilgili oldukça güzel bir açıklama* yapan Jack, arkasında sayısız unutulmayacak film ve karakter bırakarak kariyerine veda etmişti. 2010’dan beri oyunculuk yapmayan Jack Nicholson, 2016’nın önemli filmlerinden Toni Erdmann’ın Amerikan remake’inde başrolde yer alarak  oyunculuk kariyerine dönüş yapacak.

İyi ki doğmuş…

*http://www.smh.com.au/entertainment/movies/jack-nicholson-explains-film-absence-and-getting-older-20130911-2tj65.html