24.08.2022

Johnny English Tekrar İş Başında: English… Johnny English

İrem Zeynep KARAKAYA

Birçoğumuzun Mr. Bean’dan tanıdığımız Rowan Atkinson, Johnny English rolüne üçüncü defa bürünüyor.

İlk olarak 2003 yılında vizyona giren Johnny English döneminde olumlu eleştiriler almıştı. 2011 yılında ise “Johnny English’in Dönüşü” adlı ikinci film çekildi. 2016 yılında başlanan film çalışmaları bu hafta vizyona giren “Johnny English Tekrar İş Başında” filmini ortaya çıkardı. Üçüncü filmin serinin diğer iki filmine nazaran daha akıcı ve sıkmayan bir temposu var.

Orijinal ismi “Johnny Englis Strikes Again” olan filmin senaryosunu Willian Davis ve Robert Wade yazarken yönetmen koltuğunda Fresh Meat ve Inside No. 9 gibi dizilerde yönetmenlik yapmış David Kerr oturuyor. Oyuncu kadrosunda iki Oscar ödüllü başarılı oyuncu Emma Thompson, geçtiğimiz sene “Stalin’in Ölümü”nde izlediğimiz Olga Kurylenko, Ben Miller, Jake Lacy, Adam James gibi isimler yer alıyor.

Filmin konusu kısaca söyle: Bir siber saldırı sonucu Britanya’daki tüm aktif gizli ajanların kimlikleri ortaya çıkmıştır. G12 zirvesine ev sahipliğine hazırlanan bir ülke için bu durum utanç kaynağıdır. Bu için başındaki kişiyi bulmak için ellerinde hiçbir ajanı olmayan gizli servis çareyi eski bir ajan olan Johnny English’i geri çağırmakta bulurlar. Bu sıralarda Johnny English ajanlıktan uzaklaşmış ve bir okulda öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Ama ajanlık sevdası bitmemiş öğrencilerine ajan olmanın ve kamuflajın tekniklerini aktarmaktadır. Görev için yola koyulan English bu işin arkasındaki kişiyi bulmanın yanı sıra modern teknoloji ile de mücadele etmesi gerekecektir.

Kendine has tarzıyla dikkat çeken English, siber saldırıya karşı kullandığı ajan aktivasyon paketinin sürprizleri, sanal gözlük simülasyonu ve tatbiki jet ve mimikleriyle insanı ekrana bağlıyor. Eski serilere hakim olanların fark edeceği gibi arkadaşı Bough ile şansları her şeye rağmen yaver gidiyor. Dijital dünyada analog kalmanın zor ve hoş yanlarını görüyoruz.

Aradan geçen yıllar saçlarına ve yüzüne biraz yansımış olsa da enerjisinde hiçbir şey kaybetmeyen Rowan Atkinson film boyunca yaşlılık belirtilerini de komedi malzemesi olarak kullanmaktan çekinmemiş. Hızlı başlayan ve hızlı devam eden filmde Londra ve Fransa’da çekilen görüntüler izleyenlere neşeli ve eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

Güzel bir hafta sonu filmi olacağı gibi hafta içinin yorgunluğunu üzerinizden atmak için de ideal bir film. Johnny English tekrar iş başına döndü, peki siz onu görev üstünde izleyecek misiniz?