24.08.2022

ELEŞTİRİ: Jupiter Ascending

Hande Kara

Matrix ile hayatımıza giren ve yıllardır imza attıkları işleri bu hatıra sebebiyle yakından takip ettiğimiz Wachowski kardeşler, Jupiter Yükseliyor ile beyazperdeye geri döndüler. Ancak etraf ergen bilim kurgusundan geçilmezken, neden birine daha ihtiyaç duyulsun ve buna imza atan kişiler de Wachowski kardeşler olsun? sorusu eminim herkesin kafasını kurcalıyordur. Zira Jupiter Yükseliyor’da, seçilmiş olan sıradan bir genç kızın diğer galaksilere olan yolculuğunu ve ona bu yolculukta eşlik eden kurtadam koruyucusunun aşkından başka, elimizde elle tutulur bir şey yok. Hatta elimizde dünya dışında geçen bir külkedisi masalı var adeta.

Annesi ona hamileyken, dünya dışı gezegenler ile yakından ilgilenen babası soyguncular tarafından öldürülen Jupiter, Rus kökenli annesinin ailesiyle birlikte temizlik işi yapan ve babasından kalma merakıyla bir teleskop alabilme umuduyla yaşayan genç bir kızdır. Bir gün bir takım dünya dışı varlıkların saldırısına uğrar ve insan kurt melezi olan Caine tarafından kurtarılır. Bu kurtuluş Evrenin kraliçesi olduğunu öğrenen Jupiter’i, Abrasax Hanedanı’nın birbirine düşman üç kardeşine götürür. Genetik açıdan evrenin geleceği için büyük rol oynayan Jupiter bu üç kardeşten hangisine güvenecek ve diğerlerinin umurunda olmadığı dünya ırkını özgür kılmak adına hasadı ne kadar erteleyebilecektir?

Mila Kunis ve Channig Tatum’ı başrole taşıyan film, neyin neden nasıl olduğu sorularına karmaşık cevaplar verirken, şimdiye kadar izlediğimiz bir çok bilimkurguyu hatırlatıyor bize. Elimizde özgün olmayan bir hikaye, vasat oyunculuklar, karışık kurgu, kötü senaryo ve diyaloglar varken, geriye bir tek üç boyutlu gözlüklerimizle izlediğimiz özel efektler kalıyor ki bu da filmi kurtarmaya yetmiyor. Filmin belki de tek iyi sekansı, Brazil’e selam çakan Terry Gilliam cameolu uzay bürokrasisi.

Filmin akla zarar diyaloglarından birinde, kendisi ile ortak noktalarının bir köpeğe kıyasla daha az olduğunu belirten Caine’e Jupiter’in verdiği; “köpekleri severim” cevabı filmi tek diyalogla özetliyor aslında. Başına gelen her türlü kötü durumdan Caine sayesinde paçayı sıyıran Jupiter’in seçilmişliği ancak lafta kalıyor. Zira bu filmin kahramanı Jupiter değil, uçan botları ile gökyüzünde cirit atan Caine. Filmin akıl hocası kontenjanını Stinger karakteri ile dolduran Sean Bean, inanmayacaksınız ama bu kez filmin sonunu sağ salim getirmeyi başarıyor.

Wachowskiler adeta birer hikaye anlatıcısı olarak daha ne kadar düşebilirizin derdine düşmüşler. Neresinden bakarsanız bakın, bir ergen bilim kurgusunun ötesine geçemeyen Jupiter Yükseliyor, Wachowski kardeşlerin en zayıf halkası olarak filmografilerine yazılıyor.