24.08.2022

Karakter Mutfağı: Captain Marvel / Son Kurtarıcı

Güney YURDAKUL

Yakın zamanda vizyona giren Captain Marvel, ülkemizde ve dünyada geride bıraktığı üç haftalık performansı ile ses getirdi. Ülkemizde 930 bine yaklaşan ve dünyada da 947 milyon dolaylarında bir seyirci sayısına ulaşarak büyük final Avengers: Endgame öncesi heyecanlı bekleyişin dozunu arttırdı. Böylelikle Marvel Sinematik Evreni’nin ilk süper kahramanı olmasa da kendine has bir filme sahip olan ilk kadın süper kahraman olan Carol Danvers’ı tanıma fırsatı bulduk. Marvel’ın 2008 yılından beri planlı bir şekilde sürdürdüğü ve artık bir aylık bir bekleyişin ardından son bulacak olan bu büyük evrene, son olarak eklenen bir son kurtarıcı.

Peki ama kim bu Carol Danvers? Filmde anlatıldığı kadar mı?

Filmde yansıtılmış olan Captain Marvel ve geçmişi 1968 yılına kadar uzanan Carol Danvers üzerine birkaç şey anlatalım istedik.

İki Tezden Bir Sentez

Filmde gördüğümüz ve bahsi geçen bazı karakterler Captain Marvel’ın orijin hikayesinde farklı adlarda ve farklı cinsiyetlerde karşımıza çıkıyor. Film çıktıktan sonra herkesin favorisi haline gelen uzaylı kedimiz Goose’un asıl adı Chewie. Chewie, tıpkı filmde olduğu gibi kedi görünümünde olan flerken ırkına mensup bir yaşam formu. Bu naif değişikliğin aksine filmimizde Carol Danvers’ın kendi kimliğini keşfetmesinde kilit rol oynayan Mar-Vell, çizgi romanlarda dünyaya Kree ordusunun araştırma görevlisi olarak çok önceden gelerek kendisine görünüş olarak çok benzeyen NASA araştırma görevlisi Walter Lawson adlı bir adamın yerine geçer. Kree ordusu ile yaşadığı anlaşmazlıklar sonucu komutan Yon- Rogg ile çarpışır. NASA’nın içine sızan bir Kree robotunu etkisiz hale getirdiği ve bu sırada robotun ona ”Captain” diye seslenmesinden dolayı da dünyalılar onu Captain Mar-Vell olarak tanımaya başlar. Bizler ise filmde bu durumun farklı bir varyasyonu ile karşılaşıyoruz. Carol Danvers’ın Dünya’daki hayatında ona mentorluk yapan Walter Lawson, özel güçlere sahip olmayan ve gerçek adı Mar-Vell olan bir Kree’dir.

Filmde, doğuşuna tanık olduğumuz Captain Marvel adını, mentoru olan Mar-Vell’den almakta. Carol Danvers, ABD donanması mensubu Joe Danvers ve Kree şampiyonu Mari-Ell’in kızıdır. Carol’un asıl adı – anlamı şampiyon olan- Car-Ell’dir. Fakat Dünya’ya daha rahat adapte olabilmesi için bu isim gizli tutulmuştur. Carol’un filmde, çok az gösterilmiş olan baba-kız ilişkisine daha detaylı bakacak olursak da babasının gözünde iki üvey abisinden sonra gelen bir kız çıkıyor karşımıza. Carol, astronot olmak isteyen kızını bu iş için uygun görmeyen ve geleceğe yatırımı, erkek evlatlarına yapan babasının gözüne girmek için çok çalışmış yine de yeterli olamamıştır. Filmde de üstünde durulan ve Captain Marvel’ın en önemli karakteristik özelliklerinden biri olan pes etmeyişinin ve her defasında düştüğü yerden kalkışının temelleri, babası ile olan ilişkisine dayanıyor. En yakınında olması gereken ama ondan çok uzakta olan babasının koyduğu engelleri aşan ve Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak görev almaya başlayan Carol’un hayatı, bu noktadan itibaren değişiyor.

Hayatındaki bu dönüm noktası onu NASA’da uzaylı ırkı Kree’ler hakkında araştırma yapmaya itiyor ve sonucu, filmin sonlarına doğru da anladığımız gibi Yon-Rogg tarafından kaçırılıyor. Akıl hocası Mar-Vell ile giriştiği mücadelede Kree’lerin insansı varlıklara süper güçler vermek için kullandığı bir cihazın içine düşerek güçlerine kavuşuyor. İlk başlarda Ms.Marvel olarak boy gösterse de ölüm döşeğindeki Captain Mar-Vell’den adını devralarak Captain Marvel oluyor.

Çizgi romanlara aşina olan insanları şaşırtan bir olay da başlarda düşman gibi görünen fakat daha sonra adeta günümüzde yaşanan mülteci sorunlarına atıfta bulunan Skrull ırkının durumuydu. Skrull’lar orijinal hikayelerinde yıkım ve istila odaklı yaşayan bir ırk olarak karşımıza çıkmakta. Bu değişim an itibariyle, bizlere bu kadarıyla pek bir şey ifade etmese de aslında büyük ekranda görmek isteyebileceğimiz ilginç ve bir o kadar da güzel olan başka bir hikayenin önünü tıkamış durumda. Kısaca bahsetmek gerekirse, Skrull’ların yıllar boyunca planladıkları çok kollu bir istila girişimini anlatıyor hikaye. Secret Invasion olarak çıkan bu hikayeyi ilgi çekici yapan tarafı Skrullar’ın bir bir kılık değiştirerek başta Avengers olmak üzere kahramanların yerine geçmesi. İstilanın başlangıcının da Civil War sonrası olması, birbirinden kopuk kahramanlarımızın işini zorlaştırıyor. Şu an için bu hikayenin yolu kapanmış gibi görünse de Captain Marvel filmi 90’lı yıllarda geçmekte. Dolayısıyla aradan geçen zamanda çok fazla şey değişmiş olabilir…

Güçleri ve Benzerlikler

Captain Marvel güçleri bakımından DC’nin en önemli iki karakterinden biri olan Superman’e, Supergirl ve Shazam’a benzemekte. Hatta biraz daha detaylı bakacak olursak isim(Car-Ell/Kal-El) ve öykülerdeki (Supergirl de Captain Marvel da bir dönem gazetecilik yapmışlardır) benerlikler de ortaya çıkıyor. Bunları bir kenara bırakacak olursak Captain Marvel’ın kriptonit gibi bir zayıf noktası yok. Enerjiyi her türlü absorbe edebilir ve her türlü biçime sokabilir. Güçlerinin kaynağı kozmik bir enerji olduğundan sınırı yoktur. Uzun süre yeme içme olmadan yaşama, ışık hızında seyahat etme, foton ışını patlaması yapabilme, yüksek zeka ve pilotluk gibi ucu açık bir güç skalasına sahiptir.

Devre Arası Transferi

Marvel’ın gelmiş geçmiş en güçlü süper kahramanlarından biri olan Captain Marvel’ın yeri ve önemi büyük. Marvel’ın ilk solo kadın süper kahraman filmi olmasıyla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona girerek güçlü kadın olgusunu yansıtmayı hedefledi. Ayrıca, Marvel’ın gelmiş geçmiş en büyük filmi Avengers: End Game’den önceki son film olmasından dolayı başlı başına değerlendirilmesi zor olan bir film. Filmin sonunda da öğrendiğimiz gibi Avengers’a adını veren son derece güçlü bu karakterin takıma ve evrenin geleceğine nasıl etki edeceğini görmemize çok kısa bir süre kaldı. Dizi-film mantığında ilerleyen ve her filmde karakter gelişimlerine tanık olduğumuz bu evrende zamanla Carol Danvers kendisini Captain Marvel yapanın sadece güçler olmadığını tam anlamıyla kavramış olgun bir karakter haline gelip gelemeyeceğini hep birlikte göreceğiz.