24.08.2022

Kış Sezonuna Damgasını Vuracak 25 Film

2015-perasinema

Konuk yazar: Erdal Küçükarslan

1- The Revenant

Geçen sene Birdman filmiyle Oscar kazanan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu kaldığı yerden devam ediyor ve yine müthiş bir işe imza atıyor. Leonardo Dicaprio ve Tom Hardy’li kadrosuyla 1820’lerde geçen The Revenant acaba Inarritu’ya ikinci yönetmenlik Oscar’ını kazandırabilecek mi? Ve diğer bir merak edilen soru da Dicaprio’nun bu filmle uzun zamandır istediği en iyi aktör Oscar’ını kazanıp, kazanamayacağı, filmi izledikten sonra bu sorulara cevap vereceğiz ama şu bir gerçek ki gerek yönetmeni gerekse dev oyuncularıyla The Revenant bu kışın en çok beklenen filmi olacak.

 

2- The Hateful Eight

Tarantino denince sinema dünyasında akan suların durduğunu sadece sinefiller değil herkes bilir ve onun film çektiği seneler Hollywood çok daha renkli olur. En son çektiği western türündeki Django’yla ağzımıza bir parmak bal çalan Tarantino, The Hateful Eight ile türe devam ediyor ve bizi yine çok heyecanlandırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=gnRbXn4-Yis

 

3- Steve Jobs

Bu yüzyıla damgasını vuran kişiler kimlerdir deseler herkesin aklına gelecek üç kişiden biridir Steve Jobs. Kurduğu bilgisayar şirketi Apple ile bu yüzyıla damgasını vuran Jobs’un filmini de Oscarlı bir yönetmenin çekmesi yakışırdı ve öyle de oldu. Slumdog Millonaire ile Oscar kazanan Danny Boyle yönetti bu önemli filmi. Steve Jobs’un yaşamını tüm dünyanın izlemesi gerekiyordu ve Danny Boyle sayesinde tüm dünya bu efsane adamın hayat öyküsünü izleyecek ve Jobs’u canlandıran Michael Fassbender belki de bu rolüyle Oscar kazanacak.

 

4- Bridge of Spies

Bu senenin diğer bir iddalı yapımı da efsane yönetmen Steven Spielberg’in yönettiği Bridge of Spies olacak. Spielberg’in sevdiği oyunculardan iki Oscarlı Tom Hanks’in bir avukatı canlandıracağı film, bu sene Oscar yarışında en iyi film, en iyi yönetmen ve oyunculuk dallarında göreceğimiz bir yapım olarak 2015’e damgasını vuracak.

 

5- In the Heart of the Sea

Oscarlı yönetmen Ron Howard’ın yönettiği ve Chris Hemtworth’un başrol oynadığı In the Heart of the Sea bu seneki deniz filmleri arasında en iddalı yapım. Ayrıca bu senenin aksiyon filmleri arasında da öne çıkan film, izleyenlerin aksiyon ihtiyaçlarını ciddi anlamda karşılayacak kadar iddialı.

 

6- Joy

Yine bir David O Russell filmi ve yine başrollerde Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper… Bu üçlünün üçüncü ortaklığı olan Joy da diğer iki film Silver Linings Playbook ve American Hustle kadar iddialı. Üstelik bu iki oyuncuya efsane isim Robert de Niro da eşlik ediyor.

 

7- By the Sea

Angelina Jolie’nin üçüncü yönetmenlik deneyimi olan By the Sea’nin diğer iki yönetmenlik deneyimlerine göre bir ayrıcalığı var, o da Jolie filmi hem yönetiyor hem de eşi Brad Pitt ile beraber başrolünü paylaşıyor. Bu senenin en heyecan verici filmlerinden olan By the Sea, 2015’e kesinlikle damga vuracak bir yapım olacak.

 

8- Miles Ahaed

Ünlü oyuncu Don Cheadle’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan film, ünlü müzisyen Miles Davis’in hayatını anlatıyor, Don Cheadle hem yönetip hem de oynadığı filmde gösterdiği performansla en iyi aktör Oscar’ında Leonardo Dicaprio’nun yoluna taş koymaya çalışacak.

Ekran Resmi 2015-08-29 13.11.19

9- Carol

Todd Haynes’in yönettiği film 1950 New York’unda geçiyor ve iki Oscarlı oyuncu Cate Blanchett’in canlandırdığı Carol karakterini bu dramda izliyoruz. Blanchett’e Rooney Mara ve Sarah Poulson eşlik ediyor.

 

10- Suffragette

Sarah Gavron’un yönettiği film sinema dünyasının feminist filmlerinden biri olarak 2015 kışına damga vuracak bir yapım, usta oyuncu Merly Streep’in başrolünde oynadığı filmde Streep’e Carey Mulligan, Helena Bonham Carter eşlik ediyor.

 

11- The Danish Girl

Tom Hooper’ın yönettiği filmde geçen sene The Theory of Everything filmindeki muhteşem Stephen Hawking rolüyle Oscar’ı kazanan Eddie Redmayne başrolü oynuyor ve canlandırdığı transseksüel karakterle bu sene de Oscar’da iddalı olduğunu gösteriyor. Redmayne’ye bu senenin en gözde oyuncularından Alicia Vikander eşlik ediyor.

Ekran Resmi 2015-08-29 13.12.10

12- Freeheld

Geçen senenin en iyi kadın oyuncu Oscarı’nı kazanan Julianne Moore’un başrolünde olduğu filmde Steve Carrell, Ellen Page Moore’a eşlik ediyor. Film bu senenin en iyi dramlarından biri olarak, izleyenlere bol gözyaşı vadediyor.