24.08.2022

Kısa Film: Alamor

Esma AKALIN

Belgeselvari bir kısa film

Alamor, Özer Kesemen’in yazıp yönettiği 2014 yapımı bir kısa film. Genelde gerçek bir karakterin yaşam öyküsünü kendi ağzından dinlediğimiz, Zen ve Sağır Kurbağa gibi, belgesel türünde kısa metrajlı filmleriyle bilinen bir yönetmen Özer Kesemen. Alamor’un, kurmaca bir senaryoya sahip olsa da çekim teknikleri ve seslerin kullanımı açısından belgeselvari özellikler taşıdığını söylemek mümkün.

Yönetmeninin sıkça tercih ettiği pastoral temaların ağır bastığı bu film, kırsal bir bölgede geçimini domates yetiştiriciliğiyle sağlayan bir aileye odaklanıyor. Her bir aile bireyinin tarlada sarf ettiği çabaya tanık oluyor, yaptıkları işleri ve alınlarında biriken teri detaylıca görüyoruz filmde. İlk “alamoru” yani ilk kırmızı domatesi getiren çocuğa bisiklet alma sözü verilirken anlıyoruz ki hasat zamanı dört gözle bekleniyor bu evde. Nihayet emeklerinin karşılığını bulabilecekleri zaman yani… Ne var ki hayat her zaman bu karşılığı vermiyor ve kasalar dolusu domates ziyan oluyor gözlerimizin önünde. Yine de bir sonraki hasat dönemi için çalışmak zorundalar hem de aynı tutkuyla!

Doğal unsurların kendi içindeki uyumu ve insanlarla doğa arasındaki ilişkiyi/etkileşimi belki de insanın doğanın içindeki var oluş biçimini yansıtmaya çalışan ve bunu da en doğrudan biçimi ile köy hayatını anlatarak yapan bir kısa film çıkmış ortaya. Üstelik, bu pastoral dünya kurulurken sinematografinin başarısı da göz ardı edilemeyecek bir etki yaratmış, zira çerçevede beliren bazı görüntüler tek başına birer sanat eseri olarak değerlendirilebilir.