08.08.2020

Kısa Film: Hüvelbaki

Esma AKALINKısıtlı Alana “Sıkıştırılmış” Güçlü Bir Anlatım

Hüvelbaki, yönetmen Süleyman Arslan’ın altıncı kısa filmi. On üç dakikalık bu yapımda, üç erkek kardeşin şoförün de yardımıyla babalarının cansız bedenini apartmanın yedinci katından aşağı -cenaze arabasına- taşıma çabalarını izliyoruz. Karanlığın içinden duyduğumuz bitkin ve gergin konuşmalarla başlayan film ancak ikinci dakikaya yaklaşırken ışığın yanmasıyla, leopar desenli bir battaniyeye sarılmış olan ölünün bizi şaşırtmasına asla mahal vermeden, göstermeye başlıyor olanları.

Yedi kat boyunca, üç kardeşin çatışmasına ve Türk seyircisi olarak çok aşina olduğumuz trajikomik aile sorunlarına tanık oluyoruz; fakat yönetmen, kullandığı üslup ve seçtiği mekanın kısıtlılığıyla bir klişe olmaktan kurtarıyor anlatıyı. Öyle ki, konunun sıradanlığı özgün sahne kurgularının arasında eriyip yenileniyor. Aynı anda hem fiziksel hem de psikolojik güçlüklerle mücadele eden kardeşler, kavgaya dönen bir tartışma sırasında babalarının yüzünün açılmasıyla yine aynı hüzünde birleşip kenetleniyorlar elbette. Daracık kat aralarına sıkıştırabildikleri oyunculuklarıyla göz dolduran şahsına münhasır karakterler, nihayet en alt kata geldiklerinde ise bizi kapının ardında bırakarak gözden kayboluyorlar; zira seyirci olarak hakkımız yalnızca içerideki dünyayı bilmekle sınırlıdır.

İlk kez 12. Akbank Kısa Film Festivali’nde finalist olarak izleyiciyle buluşan Hüvelbaki, sonrasında Türkiye genelinde pek çok festival gezmişti.