09.02.2017

Kısa Film: Orpheus

Zaman ve mekân algınızla oynayacak kısa film “Orpheus”

Parçalanmış bir hayatın izlerini takip ederek gerçeğe bir kez daha ulaşan bir genç adam… Hayatına yön vermiş trajik bir olaydan sonra adeta aynı günü tekrar tekrar yaşayıp parçaları tekrar birleştiren bu genç adamın “Kalkmayı düşünmüyor musun” cümlesini kuran bir sesin etkisiyle yataktan kalkışına şahit olduğumuz ilk andan itibaren yolunda gitmeyen bir şeylerin ürpertisini hissediyoruz. Biz de adamın zaman ve mekân algısının içinde dolaşarak, onun kendine baktığı televizyon ekranından bakarmış gibi onun adımlarını takip ederek neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Dakikalar geçtikçe netleşen öykü, sonrasındaki adımında yine bir sarmala dönüşüyor.

Orpheus, Orfe olarak da bilinen mitolojik bir kahramandan almakta adını. Vergilius “Georgica” adlı eserinde Orpheus ve karısı Eurydice’nin öyküsünü anlatır ve oradaki karısını arayan Orpheus anlatısı kısa filme esin kaynağı olmuş gibidir. Dolayısıyla filmin adını bu mitolojik kahramandan aldığı söylenebilir.

Yaklaşık yedi dakikalık süresine bir uzun metraj konusunu sığdırabilen Orpheus, 2011 yapımı bir kısa film. Filmin hikâyesi aynı zamanda filmi yöneten James Button’a ait.