08.02.2018

Kısa Film: The Space Between Us

Yoksa The Shape of Water?

Marc S. Nollkaemper‘ın yazıp yönettiği on iki dakikalık bilim kurgu The Space Between Us, bu yıl sinemaseverler arasında küçük bir bomba etkisi yarattı denebilir.

2015 yapımı bu kısa film, karanlık ve müthiş bir atmosferin yarattığı korku ile açılıyor. Büyük bir merkezde temizlik işi yapan bir kadın, belki de görmemesi gereken şeylere tanık oluyor ve içgüdülerine de güvenerek kısa bir süre içinde empati kurduğu “yabancı”yı kendi ülkesine kavuşturmaya karar veriyor.

Yabancı, bir deniz yaratığı; başroldeki kadın da bir temizlik işçisi olunca haliyle akla bu senenin epey tartışma yaratan filmi The Shape of Water geliyor.

Elsa May AverillAdrian BrineJurandy Martien‘ın rol aldıkları bu kısa romantik öykü, bu yılın iddialı ödül avcısı The Shape of Water‘ın neredeyse aynısı. Neredeyse çünkü bu kısa film The Shape of Water‘ın onda biri kadar uzunluğa sahip. Ancak tüm ruhu, filmin üzerinde geziniyor.

İki film karşılaştırılmasında en büyük soru işareti senaryo. The Shape of Water, özgün senaryo dalında Oscar adayı da oldu ve belki de ödülü kazanacak. Peki bu kısa filmin varlığı ortada iken, del Toro’nun Vanessa Taylor ile birlikte yazdığı filminin senaryosu ne kadar özgün? Üstelik IMDb’ye göre hikâye del Toro’ya ait.

The Shape of Water ülkemizde 16 Şubat’ta “Suyun Sesi” adıyla gösterime girecek. O zaman daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilir filmi önceden izlemeyenler. Ancak şimdilik bu tartışmaları bir kenara bırakarak bu güzel kısa filmin büyüleyici dünyasına dalabilirsiniz.