12.05.2016

Kötü Komşular 2: Ev Alma Komşu Al

bad neighbors-2

Hollywood’un sulu komedi filmlerine karşı zaafını çoğu kişi biliyordur. Başarılı bir komedinin devamının gelmesi de bu mantığa göre kaçınılmazdır. 2014 yapımı Neighbors’un başarısından sonra yapımcı şirket boş durmadı ve orijinal adı “Neighbors 2: Sorority Rising” olan filmin devamına karar verdi. Son dönemde erkek ağırlıklı kadrolu filmlerin, kadın ağırlıklı versiyonlarının çekilmesi furyasından yararlanmaya çalışan yapım, aynı konuya bu sefer kız tarafından bakmayı tercih ediyor. Peki devam filmi, ilk filmin başarısını tekrarlayabiliyor mu? İşte bunun cevabını arıyoruz.

Filmin konusu neredeyse ilk filmin konusuyla aynı sayılır. Seth Rogen ve Rose Byrne’nin canlandırdığı Radner ailesi ilk çocuklarını hayata getirmiş ve yan evlerindeki öğrenci kulübünden kurtulmuşlardır. Yeni evlerini yeni bebek nedeniyle satmaya karar veren çift, daha büyük daha çocuk dostu bir semte taşınmak isterler. Ancak evin satılması için otuz günlük bir deneme süresinden geçmeleri gerekir. Tam bu sırada yan evlerini “yine” bir öğrenci kulübünün bu sefer kızların yaşayacağı bir kulüp evine kiralandığını öğrenirler. Radner’ler için yeni bir savaş başlamaktadır. Çünkü evi satabilmeleri için tek engel komşularıdır. Böylece Radner ailesi ve Kız öğrenci Kulübü arasında savaş başlar.

İlk filmin oyuncu kadrosu korunurken, yeni eklenen oyuncular da filme renk katıyor. Chloe Grace Moretz filmdeki çatışmayı yaratan kulübün liderini canlandırırken tatmin edici bir performans sergiliyor. Ona eşlik eden kulüp üyeleri ise genelde dizilerden tanınan genç isimlerden oluşuyor. Zac Efron’un canlandırdığı sadece partiler için yaşayan Teddy Sanders karakteri ise filmin kilit karakteri olarak aradaki dengeyi sağlamayı çalışıyor. İlk filmin başrollerinden biri olan Dave Franco, bu filmde yan karakter olarak geri plana atılmış. Filmin reklamlarında ve fragmanlarında öne çıkartılmaya çalışılan Selena Gomez ise reklam kokan hareketlerden sadece biri denilebilir. Çünkü filmde neredeyse var ile yok arası kısalıkta yer alıyor.

bad neighbours

İlk filmdeki kendini tekrar eden espriler, bu filmde daha çeşitliliğe dönüşmüş. Ancak yine ırkçı, cinsiyetçi, belaltı espriler filmin her noktasına sinmiş durumda denilebilir. Ne de olsa edepsizliğinden prim yapan bir eğlence filminde daha azını beklemek, filmin kitlesi adına hakaret olacaktır. Film kendi mizansenleri içinde, mizah odaklı görünse de aile olmak ve arkadaşlık adına söylediği anlamlı ama bir o kadar da absürt metinle kendi açısından komedisine boyut katmaya çalışıyor.

Film neredeyse ilk filmin tekrarı diyebileceğimiz kadar benzerlikler içermekle beraber, erkek dünyasına göre kadın bakış açısıyla daha eğlenceli bir film vaat ediyor. Feminist okumalar yapmaya müsait yapısına rağmen, kendi kendini baltalayan film, kadın karakterlere cinsiyetçi bir misyon yükleyerek espri yaratma peşinde koşuyor. Filmdeki en büyük komedi unsurlarından biri olma potansiyeli olan Radner’lerin bebekleri, ne yazık ki basit cinsel espriler dışında kullanamamış. Halbuki bebek üzerinden bir sürü espri üretilebilirdi.

Sonuç olarak Kötü Komşular 2 (Bad Neighbors 2) ilk filmin üzerine az da olsa bir tuğla koyup, ilk filmin üzerine çıkabilen bir film olarak meraklılarına önerilir. Çılgın öğrenci partileri, belaltı esprileri, ot muhabbetleriyle eğlen – unut filmleri klasmanında seyircisiyle buluşmaya hazır bir film olarak nitelendirilebilir.