02.11.2020

Küçük Kara Balıklar: Bir Varmış Bir Yokmuş Gerçek Hikâyelermiş Hepsi

Büyük Denizde Yaşamaya Çalışan Küçük Balıklar

Bu yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alan Hayaletler filminin yönetmeni Azra Deniz Okyay’ın bir kısa filmi Küçük Kara Balıklar. İstanbul’da kaçak olarak çalışan ve yaşayan Maral isimli bir Ermeni kadını izlerken film belgesel tadında ilerliyor, daha sonra Fransa’da yaşayan genç bir Türk kızı olan Ela’nın hikâyesine geçince film kurmacaya dönüyor. Bu iki kadının ortak noktası İstanbul ve Ela’nın teyzesi çünkü Maral, teyzenin bakıcısı. Her iki hikâyeyi de dengeyle anlatan bir kısa film Küçük Kara Balıklar. Yönetmen filmi bu dengeyle kurduğu için hikâye anlatımı çok net devam ediyor. Antalya’daki basın toplantısında “Derdim doğallığı yakalamak…” diyordu Azra Deniz Okyay. Bu filminde bu doğallığı çok iyi yakalamış.

Azra Deniz Okyay , filmleri için uzun süre çalışan bir yönetmen. Hayaletler için beş yıla yakın çalışmış. Küçük Kara Balıklar içinse iki yıl. Filmin kurgusu ise iki ay sürmüş. Küçük Kara Balıklar hem Türkiye’de illegal yabancı olmayı hem de Fransa’da illegal yabancı olmayı anlatıyor. Her iki karakter de aynı ailede İstanbul’da buluşuyorlar. Bu yüzden geride kalanı da yani teyzeyi de görüyoruz. Azra Deniz Okyay kendisi de bu filminde başarılı bir oyunculukla Ela’yı oynuyor.

Mekânı Korurken İnsanı da Korumak Mümkün mü ?

Yönetmenin hem Antalya’da hem de Venedik’te ödül alan filmi Hayaletler de 2016 yılında yaptığı Sulukule Mon Amour isimli kısa belgeseli de İstanbul’da artık gittikçe azalan, yok olan mahalle kültürüne ve kadın olmak konularına değiniyor. Azra Deniz Okyay gene Antalya’da yapılan başka bir söyleşide babasının şehir planlamacısı olarak çalışırken Sulukule’yi kurtarmaya çalışan ekipten olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor : “ Bir yer korunursa insanın da korunabildiğini anladım.” Kendisi de Sulukule’de çocuklarla çalışmalar yapıyor. Annesi de mimar ve öykü yazarı olan yönetmen bakmak ve görmek arasındaki farkı ailesinden öğrendiğini her fırsatta dile getiriyor. Lise yıllarında ise belgesel fotoğraf alanında çalışmalarıyla tanınan fotoğrafçı Dora Günel’le fotoğraf çalışıyor.

Küçük Kara Balıklar, 2014 yılında !F İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde “En İyi Kısa Film” ve Barcelona Film Festivali’nde “En İyi Sinematografi” ödüllerini aldı.

Azra Deniz Okyay’ın Küçük Kara Balıklar’ın başında yazdığı gibi sinema dünyası “Bir varmış bir yokmuş gerçek hikâyeler”le uzun yıllar devam ederse sinemamızda adından çok söz ettirecektir.

Filmi izlemek için: