16.08.2016

Küçüklerden Çok Yetişkinlerin Beğeneceği 10 Harika Animasyon

mary-and-maxAnimasyon filmlerin yetişkinlerden çok çocuklara hitap ettiği düşünülür. Ama pek çok animasyon film için bunu söylemek pek doğru olmaz. Evet, gerçekten de animasyon dünyasının öncelikli hedef kitlesi çocuklardır, bunun yanında her yaştan izleyiciye hitap eden, hatta sadece yetişkinlerin izlemekten keyif alacağı yapımlar da var. Özellikle Studio Ghibli ve Pixar’ın animasyon filmleri için bunu söylemek yanlış olmaz. Bu liste ise yetişkinler için yapılmış animasyon filmlerin bir listesi.

Bu liste, pek çok filmin gitmeye cesaret edemediği alanlarda gezinen ve animasyon filmlerin de live-action sinema kadar duygusal, heyecanlı ve gözalıcı olabileceğini kanıtlayan animasyon filmlerden oluşuyor.

10. The Wind Rises

the wind risesHayao Miyazaki’nin son şaheseri olan Rüzgâr Yükseliyor, ustanın önceki animelerinden farklı olarak olağanüstü nitelikler barındırmıyor. Fakat bunun yerine oldukça ciddi ve Japon tarihinin önemli bir noktasını gözler önüne seren bir yapım. Film bunu, Jiro adındaki genç bir adam ve onun uçaklara duyduğu sevgi üzerinden anlatıyor. Miyazaki bu filmde karmaşık duygular uyandırıyor. Gerçeküstü unsurlarla bezediği rüya sekansları ile II. Dünya Savaşı’nı yaşayan Japonya’yı betimlediği sekansları bir arada kullanıyor.

Miyazaki’nin veda filmi olan Rüzgâr Yükseliyor, çocukların eğlenerek izleyebileceği ama bunun yanında da karakterin karmaşıklığı, gelişen olaylar ve duygu yoğunluğu gibi unsurlar bakımından daha çok yetişkinler için yapılmış bir animasyon.