17.03.2017

Kuralları Yıkan 10 Film

Senaryo yazımı ilginç ve karmaşık bir süreç. Hem bir tür zanaat hem de iş diyebiliriz. Aynı zamanda, bir filmi yazarken yapısal kurallara dikkat etmekle birlikte, senaryo yazımının özü kişinin sanatsal ifadesine dayanmakta.

İşte bu, film yapımında zor yakalanan bir denge. Hollywood endüstrisi “iş” yönünü destekleme eğilimindeyken oyunun geleneksel kurallarını çiğneyen bir filmin getirdiği tatmin ise asla yadsınamaz. Bazen kurallara yaratıcılık sebebiyle uyulmaz. Bazen de kurallar seyirciyi cezbetmek için yıkılırlar. Öte yandan kurallar film yönetmeninin tarzını korumak için kırılmış da olabilirler.

Aşağıda kuralları yıkarak başarılı olmuş 10 film bulacaksınız. Kimi seyirciye bir rahat veya huzur vermediği gibi kimi de zamanının devrimsel yapımı olarak öne çıktığı için ünlü.

10. The Social Network (2010)

Senaryo Yazımına Giriş dersi niteliğindeki bir yapım. Senaryonuz filmin türüne bağlı olarak yaklaşık 90 ila 120 sayfa uzunluğunda olmalı. Ancak, The Social Network’ün senaryosu tam 164 sayfa! Sonuçta bu bir Aaron Sorkin senaryosu. Aaron Sorkin de geleneksel olarak fazla uzun görünen bir senaryo yazmak da dahil olmak üzere istediğini yapabilir. Ancak sıradan bir yazar bunu yapsaydı senaryosu çoktan çöpü boylamıştı. The Social Network’ün senaryosu uzunluğuna rağmen neredeyse kusursuz. Sorkin’in yazım stili o kadar akıcı ki filmde zorlama denebilecek tek bir diyalog yok. Bu yüzden En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü alması hiç de şaşırtıcı değil.