10.07.2016

Yönetmen Koltuğu: Lars Von Trier

Sinemanın aykırı isimlerinden biri olan von Trier, hep tartışılan isimlerden biri olmuştur. Çok kolay değildir filmlerini izlemek. Yarattığı sinema diliyle, seyirciyi rahatsız eden ve sansasyon yaratan yapımlarıyla, yaptıkları ve söyledikleriyle ses getiren von Trier, Avrupa sinemasının en çarpıcı örneklerine imza atmıştır. İnsan ile iktidar arasındaki ilişkiye bakış açısındaki özgünlük ile birer siyasi eleştiridir onun filmleri.

Danimarka Film Okulu’nda okuyan von Trier, Avusturya asıllı yönetmen Josef von Sternberg’in isminden esinlenerek, okurken adına “von” ekini alıyor.

Diğer sinemacılarla birlikte Dogma 95 hareketi içinde yer alan von Trier, Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan üç performansı yönetmiştir. “Dalgaları Aşmak”taki performansı ile Emily Watson, Oscar’a da aday olmuştur.

Lars von Trier, 2004 Berlinale’inde UNICEF’in “Cinema for Peace” ödülünü kazanmıştır. Bu ödülün von Trier’e verilmesinin nedeni ise, hemen her filminde merhamet, etik gibi temaları işlemiş olmasıdır.

İşte Lars von Trier’in en beğenilen filmleri…

Europa (Avrupa) – 1991

“Europe” üçlemesinin son filmi olan (The Element of Crime, Epidemic üçlemenin ilk iki filmi) Avrupa, savaş teması etrafında ilerleyen, üçlemenin en başarılı filmi. Nazi Almanyası’na, II. Dünya Savaşı sonrasından bakan filmde, ABD’de yaşayan Leo Kessler’in insani amaçlarla Almanya’ya gelmesi ve Almanya’daki hiçbir şeyin düşündüğü gibi gitmemesi ile yaşadığı hayalkırıklığı varoluşçu bir bakış açısı ile gözler önüne serilir.

Filmle ilgili bir de not: Steven Spielberg, bu filmi izledikten sonra von Trier’e ABD’ye gelip de yönetmenlik yapması teklifinde bulunmuş, tabii ki Trier bu teklifi kabul etmemiş.