24.08.2022

Lonely Planet: Her Şey Bir Gün Biter mi?

Esma AKALIN

Kaçınılmaz Sonları İrdeleyen Bir Kısa Film

Lonely Planet (Yalnız Gezegen) bağları olmayan, zaten kısa olan hayatını insanlarla değil gezebildiği kadar farklı yer gezerek geçirmek isteyen bir kadını merkezine alıyor. Bu “özgür” karakter üzerinden şeylerin sürerliliğini, kaçınılmaz sonları irdeleyen film, özellikle aşk hakkında söyledikleriyle hepimizin aklındaki soru işaretlerini masaya yatırıyor. Tüm bunları arka plana yerleştirdiği Barselona’nın şahane atmosferi ve mimarisiyle besleyerek etkileyiciliğini daha da artırıyor.

Julia gezi rehberleri yazmak için şehir şehir dolaşırken ardında bıraktıkları onun için çok da önemli değildir, yeni deneyimleri kovalar hep. Barselona’ya geldiğindeyse hayat ona farklı bir yüzünü gösterecektir. Bu noktada ise devreye çekici bir adamın girmesi şaşırtıcı olmaz. Pau adındaki bu genç adam Julia’dan tamamen farklı bir bakış açısına sahiptir ve elbette kadını ikna edebilmek için yeterli sempatikliğe de…

Yönetmen Alex Burunova, anlattığı hikaye her ne kadar klişe olsa da, kullandığı farklı çekim teknikleri kamera açılarıyla bayağılığı kırarak en azından kusursuz sahnelerle gönlümüzü almayı başarıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=a25pWjGE5zE