16.06.2016

Merkezi İstihbarat: O Eski Halinden Eser Yok Şimdi

Hollywood sinemasının kötü huylarından biri, bir oyuncu çok fazla popüleriteye ulaştığında neredeyse her filmde onu görmek zorunda bırakılırız. Bu hafta vizyona girecek olan “Siyahın Elli Tonu” filminde de geçen bir espriden yola çıkarsak, adeta Kevin Hart komedi filmlerini işgal etmiş görünüyor. Bu sefer Dwayne Johnson gibi bir aksiyon yıldızıyla komedi – aksiyon kırması bir filmde kimyalarının nasıl olacağı açıkcası merak konusu diyebiliriz. Orijinal adı “Central Intelligence” olan Merkezi İstihbarat, seyirciyi eğlenceli bir seyire davet ediyor.

Filmin konusunu kısaca şöyle özetleyebiliriz. Calvin Joyner (Kevin Hart) okulun en popüler genci olmasına karşın yetişkinlik hayatında bu potansiyeli karşılayamaz ve sıkıcı bir işe mahkum olan sıradan bir insana dönüşür. Bu durumdan hoşnutsuzken, facebook üzerinden okulun en ezik karakteri olan Bob Stone’un (Dwayne Johnson) ekleme isteği üzerine eskileri yad etmek üzere buluşmaya karar verirler. Ancak Bob’un eski halinden eser yoktur. Okulun en şişman, ezik genci adeta bir kuğu gibi kaslı, çekici bir adama dönüşmüştür. Üstelik CIA için çok gizli bir projeye bulaşmıştır. Calvin istemeden de olsa, bu tehlikeli olaylar zincirine dahil olur.

“Dodgeball”, “We’re the Millers” gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Rawson Marshall Thurber, yine bir komedi filmiyle seyirci karşına çıkıyor. Ancak yeni filminde komedi türüne aksiyonu da ekleyerek eğlenceli bir hikayeyi filme dönüştürmeyi başarmış görünüyor. Özellikle Dwayne Johnson’a uygulanan görsel efektler son derece başarılı kotarılmış.

CENTRAL INTELLIGENCE

Kevin Hart filmin belki de en büyük engeli konumunda filmin içerisinde yer almış. Her zaman olduğu gibi izleyiciyi filmin hiçbir anında güldüremezken, yine de genel Hart filmlerine baktığımızda bu filmde olabildiğince vasata yaklaşmayı başarıyor. Kimi sahnelerde gereksiz uzattığı diyalogları ve doğaçlama denemeleri filmin yer yer duraklamasına neden oluyor.

Neyseki daha çok aksiyonlarda görmeye alıştığımız Dwayne Johnson tek kelimeyle filmde komedi performansı bakımından döktürüyor. İri yarı fiziğini filmin senaryosuna hizmet edecek şekilde kullanan aktör, bu filmde Arnold Schwarzenegger’ın Twins rolündeki performansını andıran bir oyunculukla filmin komedi ile aksiyon arasındaki dengeyi kurmasını sağlıyor.

Filmin kadrosunda pek öne çıkmasa da önemli yan karakterlerde karşımıza çıkacak olan Jason Bateman, Amy Ryan, Melissa McCarthy, Aaron Paul filmin seviyesini bir kademe daha artmasına sebebiyet veriyor. Çoğunlukla yanlış anlaşılma esprileri üzerine ve geçmiş ile geleceğin karşılaştırmasını yapan Merkezi İstihbarat, eğlenceli dakikalar vaat ederken, sosyal mesajını da vermeyi ihmal etmiyor.

Sonuç olarak çok fazla akıl karıştırmayacak aksiyon soslu bir komedi arıyorsanız, çok fazla düşünmeden deneyimleyebileceğiniz bir film olarak Merkezi İstihbarat’ı tanımlayabiliriz. Özellikle Dwayne Johnson’ın yükselen oyunculuğu görülmeyi hak ediyor. Yıl içinde tonla vizyona giren niteliksiz komedi filmlerini düşündüğümüzde bu film aralarında ışıldayan bir örneğe dönüşecektir. O halde sinemada eğlence peşindeyseniz, haydi sinemalara diyebiliriz.