07.07.2016

Mike ve Dave: Ah Bir Sevgili Yapsak

mike and dave 1

Edepsiz Sevgililer Düğünü

Hollywood’un gözbebeği oyuncularından Zac Efron ve Anna Kendrick’in başrollerini üstlendiği komedi Mike and Dave: Ah Bir Sevgili Yapsak, sulu gençlik komedilerini sevenler için vizyona konuk oluyor. Orijinal ismi Mike and Dave Need Wedding Dates olan yapım, Hollywood’un fazlaca kullandığı evlilik müessesi ile dalgasını geçebileceği kadar geçiyor. Özellikle de düğünlerdeki tuhaf davetlilere odaklanan yapım, bakalım her kesime hitap ediyor mu?

Filmin konusunu kısaca şöyle özetleyebiliriz: Dave (Zac Efron) ve Mike (Adam Devine) genelde düğünlerde çıkardıkları rezaletlerle aileleri tarafından kara listeye alınmışlardır. Kız kardeşlerinin düğününde yer almak istiyorlarsa düğüne iki düzgün kız getirmelilerdir. Bu yüzden Dave ve Mike, sevgili arayışına girerler. Hawaii tatili vaadiyle verdikleri ilan beklenenden fazla ilgi görünce ikinin işleri kolay olmaz. Bu durumdan yararlanmak isteyen iki kız, ikiliyi kandırıp düğüne gitmeyi başarırlar. Bakalım işler beklendiği gibi mi gidecektir, yoksa çılgın bir düğün onları mı bekliyordur?

Kariyerine müzikal bir gençlik filmiyle adım atan Zac Efron, romantik komedilere layık görüldüğünden yapımcılar kısa bir süre bu durum üzerine kafa yormuşlardı. Ancak ne yazık ki, planlar tutmadı ve Zac Efron kendince bir yol çizmeye karar verdi. Kariyerini daha çok komedi filmleri üzerine kurmaya başlayan oyuncu, özellikle edepsiz komedilerin aranan ismi haline geldi. Mike ve Dave: Ah Bir Sevgili Yapsak da bu komedilerin yeni halkası diyebiliriz.

mike and dave

Filmdeki diğer öne çıkan performanslara baktığımızda, her filminde komedide gerçekten de iyi performanslar veren Aubrey Plaza, bu filmde de hem komik olmayı başarıyor, hem de dişi tarafını bonkörce sergilemekten kaçınmıyor. Anna Kendrick komedilerde tecrübeli bir oyuncu olmasının avantajıyla filmde yerinde bir performansa imza atarken, beklenmedik şekilde izleyicinin favorisi olacak Jeanie karakterini ise Sugar Lyn Beard canlandırıyor.

Film kendi içinde birbirinden komik mizansenleri kurarken, izleyicinin eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor. Ancak Adam Devine’ın abartılı oyunculuğu filmin en büyük eksisi olarak yorumlanabilir. Yaratılan karakter o kadar itici ki, filme başlarda alışamadıysanız, filmden soğumanıza neden olabiliyor. Yönetmenin kontrolsüzce herkesi serbest bırakması sonucunda bilhayli doğaçlama sahnenin öne çıktığını söyleyebilirim.

Sonuç olarak film edepsiz mizahlı filmleri sevenler için önerilir. Özellikle karakterin film içindeki uyumu, kimi soğuk esprilerin gölgede kalmasına neden oluyor. Mike and Dave: Ah Bir Sevgili Yapsak, cinsellik üzerinden yaptığı espriler ve bu konuya dair oldukça cüretkar olmasıyla her kesimi hedef olarak belirlemiyor. İlle filmi başka bir filmlere benzetmemiz gerekirse The Wedding Crashers ile Bad Grandpa melezi olarak adlandırabiliriz. Sulu komedi severlerin denemek isteyeceği bir film olarak vizyondaki yerini alıyor.