11.05.2016

Modern Klasikler: Snatch

Guy Ritchie 2000 yılında çektiği ikinci uzun metraj filmi Snatch ile yerini sinemaseverlerin gözünde iyice sağlamlaştırdı. Birçok açıdan bakıldığında Snatch, suç filmleri denilince akla gelen ilk filmlerden biri olma özelliği taşıyan, başarılı ve ‘klasik’ diyebileceğimiz bir yapım.

Snatch, bizleri İngiliz yeraltı dünyasının değişik, eğlenceli ve delilerle dolu ortamına götürüyor. Acemi boks organizatörü olan Turkish (Jason Statham) ve Tommy (Stephan Graham)  ikilisinin yolu piyasanın en tanınmış kişilerinden Brick Top (Alan Ford) ile kesişiyor. Bir yandan Antwerp’ten çalınan elmasın peşine düşenler soluğu Brick Top’un ‘çöplüğünde’ alıyor. Bütün bunlar yaşanırken karavanları bozulan Turkish ile Tommy yeni karavan almak için kendilerini çingenelerin yaşadığı yerde buluyorlar ve burada  Mickey O’Neil (Brad Pitt) ile tanışıyorlar. Film, bahsi geçen bu değişik dallar etrafına örülüyor. Çingeneler, İngiliz yeraltı dünyası, mafya ortamı, acemiler ve diğerleri…

Snatch, oldukça iyi işlenmiş bir kurguya sahip olmasıyla, izleyenleri ekrana kilitliyor. Olayların bağlanış şekli sizi derinden etkiliyor. Bunun yanında kullanılan müziklerin, oluşturulan atmosfere olan katkısı yadsınmayacak ölçüde. İnsanların hayatlarının söz konusu olan ‘ciddi’ bir ortamda kullanılan mizahi dil, seyircileri güldürüp, rahatlatıyor ve filme tempo veriyor. Film akışı içinde yapılan esprilerin ne derece ‘ciddi’ olduğunu da hissediyorsunuz.

Karakterler filme ustaca yerleştirilmiş. Oyuncular, ortaya koydukları performanslar ile hala hafızalardaki yerini koruyorlar. Benicio Del Toro, ‘dört parmak Franky’ rolüne başarılı bir şekilde hayat verirken, elmas taciri Yahudi Avi, Rus mafyasının adamı Boris de filme farklı bir renk katıyor. Ne söylediği anlaşılmayan İrlanda aksanıyla; Mickey rolüne hayat veren Brad Pitt, en unutulmaz performanslarından birine imza atıyor.

Teknolojiyi ve görselliği ‘yeni’ bir açıdan yakalayan Guy Ritchie, usta bir yönetmen olduğunun sinyallerini Snatch’le birlikte iyice veriyor. Bir saniye bile düşmeyen ritmi, üstün işlenen kurguyla ayakta kalıyor. Çok karakterli öykünün zekice yazılmış diyalogları ve espirili dili sayesinde filmde bahsi geçen her şeyle bağ kurabiliyoruz.

Snatch müzikleri, oyuncu performansları ve sinemasal yapısıyla aksiyon sevenlerin her dönem izlediği bir klasik olarak raflardaki yerini korumaya devam ediyor.