18.08.2016

Modern Klasikler: The Usual Suspects

the usual suspects

Bryan Singer’in henüz 30 yaşındayken çektiği ve sonrasında kült bir esere dönüşen ikinci uzun metraj filmi The Usual Suspects, bu hafta “modern klasikler” bölümünün konuğu. Film, “En İyi Özgün Senaryo” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dallarında iki Oscar ödülüne de sahip.

Film, Ajan Dave Kujan’ın her biri alanında ustalaşmış beş olağan şüpheliyi sorgulamasıyla başlar. Bu beş kişi birbirini çok iyi tanımamaktadır. Sorgu bitiminden sonra bir araya gelen bu beş kişi ortak ise iş yapmaya karar verirler. Daha sonra bir limanda meydana gelen ve 27 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamayı araştırmaya başlayan Ajan Kujan, olayla ilgili bu beş kişinin bir bağlantısı olabileceğini düşünür. Herkes suçlu olarak Keyser Söze adındaki karanlık adamı işaret eder. Peki anahtar kişi olan Keyser Söze kimdir? Tekrardan sorguya başlayan Kujan, bu sefer sadece sol yanı felçli, topal ve dolandırıcı olan Verbal Kint’i odasına çeker. Film, yukarda geçen olayları zaman atlamalarıyla gösterip, seyircilerin zihninde daha çok soru birikmesine yol açıyor.  Bunların bütününde baktığımızda The Usual Suspects’in omurgası, anlatıcı rolüne geçen Verbal Kint’in sorgusu sırasında söyledikleri üzerine oturuyor.

the usual suspects1

Film bitiminde, zekice yazılmış senaryonun, ustalıkla işlenen kurgunun ve ağızları açık bırakan finalin bütün detaylarının sorgu odasında saklı olduğunu anlıyoruz. Yönetmen, bu detayları incelikle işleyerek, filmi seyredenlerin ağızlarında onu yeniden izleme isteği uyandıracak bir tat bırakıyor.

Filmi en güçlü kılan yanlarından biri de oyuncu kadrosu. Ajan Dave Kujan rolünde Chazz Palminteri ve beş şüpheliye hayat veren Stephen Baldwin, Gabriel Byrne, Kevin Pollak, Benicio Del Toro ve Kevin Spacey birbirinden güçlü performanslara imza atıyor. Kevin Spacey’e ayrı bir parantez açmak gerekirse de göstermiş olduğu oyunculukla Oscar’ı almasının yanı sıra; sinema tarihine, en unutulmaz karakterlerden birini kazandırdığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

The Usual Suspects’i özel kılan bir diğer olgu ise, hikayeyi ele alış biçimi ve bunu perdeye aktarmadaki farklılığı ile çekildiği dönemdeki kendi türünden olan filmlerden ayrışması. Var olan klişelere hapsolmayan ve iz bırakan karakterlerle bizleri tanıştıran The Usual Suspects, dönem dönem tekrardan izlemek istediğimiz bir sinema klasiği olarak hafızamızdaki yerini koruyor.