01.06.2017

Müzik Kutusu: Snatch, In The Mood For Love, Scarface

Snatch

Eğer soundtrack anlayışınız, birçok türden sağlam parçayı bir arada dinlemek ve filmin havasını dinlerken de hissedebilmek ise “Snatch” tam ağzınıza layık bir albüm. Filmin eğlenceli ve hınzır atmosferine uygun müzikler ve en can alıcı, komik diyaloglar albümde sıralanmış durumda. Tanınmış şarkıcı ya da grupların müziklerinin yanı sıra John Murphy’nin melodileri/seçkileri de kulaklarınızın pasını silmeye yetecektir. Filmin karakterlerine ve başlarına gelenlere göre oluşan bazı tercihler ise film kadar eğlenceli. Kumarhane tutkunu Franky Four Fingers’ın başına iş açtığı anlarda çalan Viva Las Vegas melodisi ya da Rus mafya babası Boris’in her görüldüğü sahnede çalan yerel Korobushka ezgileri detay düşünülmüş tad katan tercihler. 10 CC, Madonna, Oasis, The Strangels ve Massive Attack gibi harika bir dış seçkide hem filme hem de albüme güç katmış durumda. enerjinizi yükseltecek bu soundtrack albümü spor yaparken de değerlendirebilirsiniz. emin olun zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Albümdeki parçalardan bir sahneye en uygun olanı için şöyle buyrun 

Albümü dinlemek için

https://www.youtube.com/watch?v=NmZg0lwhMNY&list=PL0CAA7B8C0EAA8167

———–

In the Mood for Love

In The Mood For Love

Gelmiş geçmiş en iyi aşk filmi olma ihtimali yüksek ve kesinlikle son 20 yılın en iyi filmlerinden biri olan In The Mood For Love filminin film müzikleri film kadar şiirsel ve duygusal. Wong Kar Wai’nin harika kadrajlarına ve şiirselliğine uygunluk konusunda da albüm tam puanı hak ediyor. Albümün en meşhur parçası Yumeji’s Theme adı ile Umebayshi Shigeru’ya ait. Bu parça öyle meşhur oldu ki, haber bültenleri, belgeseller, drama yüklü kısa videolar için bile kullanıldı. Shigeru’nun ünü çok daha fazla arttı ama muhteşem parçaların çoğuna imzasını atan kişi aslında Michael Galasso’ydu. Nat King Cole’un müthiş bazı parçalarının da çok ayarında yedirildiği albümü dinlerken hiç hesapta yokken bile hafif melankolik bir havaya girmek mümkün. Tabii zaten hüzünlü bir havanız varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız bu albümdem kesinlikle uzak durun.

Güzel bir sahne ve sahneye tam oturmuş bir parça

Albümü dinlemek için 

———–

Scarface

80’leri çok seviyorsunuz ve yaşamış olsanız da olmasanız da sizi o yıllara götürecek bir şeyler arıyorsunuz. O zaman adres tam olarak Scarface soundtrack. O yılların elektronik altyapılı, karışık ritmlerin bolca bulunduğu müziklerin en yoğun olduğu albümlerden biri kesinlikle bu. Filmin bazı bölümlerinde drama, sonlara doğru ise gerilim yükü epey artıyor. Bu bölümlerde kullanılan müzikler de başarı ile kotarılmış.İzlerken o anları yaşamamak, bazı sahnelere tekrar tekrar üzülmemek elde değil. Daft Punk’ın Get Lucky alümünde yer verdiği ve tekrar gündeme oturttuğu Giorgio Moroder’in kotardığı melodiler ise sizi kesinlikle hareket ettirecek, hatta kafanıza bir yarım bandana takmanıza sebebiyet verecektir. Tabii albümü dinlerken Al Pacino’nun canlandırdığı sonradan görme Tony Montana’nın entersan dans figürlerini hatırlayabilir, ayağa kalkıp yapmaya çalışabilirsiniz ama dikkat edin, yalnız olduğunuzdan kesinlikle emin olun.

Sahne ve müziğin dinamiğinin harika uyumu için şöyle buyrunuz

Albümü dinlemek için

https://www.youtube.com/watch?v=KO2VIuDHzxM