18.03.2021

Netflix’te İzleyebileceğimiz Farklı Kategorilerden Oscar Adayı Filmler

Netflix 16 filmle 2021 Oscar Adaylıklarına Damga Vurdu

15 Mart öğlen saatleri itibari ile 93. Akademi Ödülleri adayları açıklandı. Pandeminin getireceği haklı bir sonuçla dijital platformlardan izleyici karşısına çıkan yapımların aday olacağını hepimiz düşünüyorduk. Dünyanın birçok yerinden farklı kullanıcıya sahip bir dijital platform olan Netflix, pandemi nedeniyle Oscar yarışmasında diğer rakiplerin çoğunu geride bırakarak tarihinin en büyük Oscar adaylığını eve götürdü. Diğer yıllara oranla büyük farklar ortaya koyan Netflix, bu yıl farklı kategorilerde en fazla adaylığı alarak tüm dijital platformların karşısında öne çıkan şirket oldu. Netflix’i takip eden ise Amazon oldu.

Netflix, bu yıl David Fincher’in “Mank” adlı filmiyle on adaylık kazandı. “Mank”, Gary Oldman ve Amanda Seyfried için en iyi oyunculuk ve Fincher için yönetmenlik adaylığının yanı sıra en iyi film dalında aday gösterildi.

Netflix’in diğer en iyi film yarışmacısı Aaron Sorkin’in “The Trial of the Chicago 7” adlı filmi altı aday kazandı. Netflix yapımı filmler en iyi film, yönetmen, oyuncu ve yardımcı oyuncu, belgesel, animasyon, kısa animasyon, kısa film, müzik kategorilerinde aday gösterildi.

2021 Akademi Ödülleri için farklı kategorilerden adaylık kazanan on altı farklı filmi sizler için bir araya getirdim.

1. MANK

David Fincher’ın yönettiği ve merhum babası Jack Fincher’in senaryosuna dayanan siyah beyaz film Mank en iyi film dahil toplamda 10 kategoride adaylık aldı. Mank, 1941 yapımı “Citizen Kane” filminin senaristlerinden olan Herman Mankiewicz’in hayat hikayesini konu ediyor. Herman Mankiewicz’i Gary Oldman’ın canlandırdığı biyografik yapımın yönetmen koltuğunda David Fincher yer alıyor. Mank’da, 1930’ların Hollywoodu, ‘’Yurttaş Kane’’i bitirmeye uğraşan hiciv ustası ve alkolik senarist Herman Mankiewicz’in gözünden yeniden değerlendiriliyor.

2. THE TRIAL OF CHICAGO 7 – ŞİKAGO YEDİLİSİNİN YARGILANMASI

The Trial of the Chicago 7, Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Konferansı’nda Vietnam Savaşı ve karşı kültür protestoları düzenleyen ve federal hükümet tarafından komplo ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan yedi sanığın 1969 yılında görülen meşhur duruşmasına odaklanıyor. Yönetmen Aaron Sorkin’in “The Trial of the Chicago 7” adlı filmi bu yıl altı adaylık kazandı. Ayrıca Sacha Baron Cohen’in aktivist Abbie Hoffman rolündeki destekleyici performansı ve Sorkin’in senaryosu ile de tanındı.

3. MA RAINEY’S BLACK BOTTOM – MA RAINEY: BLUES’UN ANNESİ

“Ma Rainey’s Black Bottom” filmi en iyi film adaylığını gösteremedi, ancak August Wilson’ın klasik oyununun uyarlaması Ma Rainey’s, toplamda 5 adaylık kazandı. Viola Davis, filme adını veren blues şarkıcısını oynadığı için en iyi kadın oyuncu adayı seçildi, Chadwick Boseman ise ölümünden sonra oyunculuk ödülüne aday gösterildi. Ne yazık ki başrol Boseman, geçen yıl ağustos ayında hayatını kaybetti.

Blues’un annesi olarak bilinen Ma Rainey, yeni bir albüm hazırlığındadır. Rainey, albüm hazırlığı için Şikago’daki bir kayıt stüdyosunda grubuyla bir araya gelir. Rainey, bu sırada menajeri ve yapımcısıyla müziğinin kontrolü konusunda bir irade savaşına girer. Buluşma süresince Ma Rainey ve grup arasında konuşulanlar, gerilimin gittikçe yükselmesine neden olur.