18.03.2021

Netflix’te İzleyebileceğimiz Farklı Kategorilerden Oscar Adayı Filmler


4. NEWS OF THE WORLD – DÜNYADAN HABERLER

En İyi Görüntü Yönetimi dahil 4 dalda adaylık alan ve Paulette Jiles’in aynı isimli romanında uyarlanan News of the World, Amerikan İç Savaşı’nın ardından kimsesiz kalan bir kızı, yaşayan son akrabalarının yanına götürmeye çalışan bir adamın hikayesini konu ediyor. Kaptan Jefferson Kyle Kidd, üç savaş gören ve bunların ikisinde savaşan bir adamdır.

5. PIECES OF A WOMAN

Bir kadının evde yıkımla sonuçlanan doğumunu ve daha çok ilişkileri kadrajına alan Pieces of a Woman’ın cesur başrolü Vanessa Kirby, yaklaşan Oscar’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü adaylığı almıştır. Pieces of a Woman, 7 Ocak Perşembe günü itibari ile Netflix’te yayınlanmaya başladı. Senaryosu Kata Wéber tarafından yazılan Pieces of a Woman, yazarın kişisel deneyimlerinden yola çıkılarak oluşturulmuş. Pieces Of A Woman, doğum sırasında çocuğunu kaybeden bir kadının hayatına odaklanıyor. Evde doğum yaparken bebeğini kaybeden kadın yaşadığı acı ile sarsılır. Bebeğinin yasını tutan kadın, bir yandan yaşadığı acı ile yüzleşmeye çalışırken bir yandan da kocası ve annesi ile ilgili yaşadığı sorunların üstesinden gelmeye çalışır.

6. HILLBILLY ELEGY

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Glenn Close) ve En İyi Makyaj & Saç tasarımı ödülleri için aday olan Hillbilly Elegy, Amerikan rüyasının günümüzdeki durumunu inceliyor ve bir ailenin üç farklı nesline odaklanıyor. Hikâye, Yale Üniversitesi’nde hukuk okuyan ancak memleketine dönmek zorunda kalan ailenin en küçük üyesi tarafından anlatılıyor. Film, yazar ve risk sermayedarı J.D. Vance’ın 2016 tarihli aynı isimli anı kitabından beyaz perdeye uyarlanıyor.

7. THE WHITE TIGER – BEYAZ KAPLAN

2021 yapımı Ramin Bahrani tarafından yönetilen Amerikan drama filmi The White Tiger, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday olmuştur. Aravind Adiga’nın romanından uyarlanmıştır.

Akıllı ve hırslı bir genç olan Balram Halwai, fakir bir köylüdür. Amerika’dan yeni dönen Ashok ve Pinky’nin şoförü olan Balram, işini en iyi şekilde yapmaya çalışır. Toplum Balram’ı hizmet etmek için eğitmiştir ve bu yüzden de zengin patronlarının vazgeçilmezi haline gelir. Patronu sayesinde bilmediği bir dünya ile tanışan Balram, bu dünyaya asla erişemeyeceğini düşünür. Bu adaletsiz sisteme isyan eden Balram, zengin olmak için bambaşka bir yol dener.

8. OVER THE MOON – BİR AY MASALI

En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday olmuş Bir Ay Masalı, efsanevi Ay Tanrıçası’nın gerçek olduğunu babasına kanıtlamak isteyen genç bir kızın hikayesini konu ediyor. Ay Tanrıçası’nın gerçekten var olduğuna inanan ve hem bunu kanıtlayıp hem de Ay Tanrıçası ile tanışmayı hayal eden genç kız, bunun için bir roket inşa ederek Ay’a doğru macera dolu bir yolculuğa çıkmayı planlar.