04.04.2017

Nisan Ayında Sinemalar Yerli Filme Doyacak

Zer

Çağdaş Kürt yönetmenlerden Kazım Öz, son filmi Zer ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bahoz, Son Mevsim; Şavaklar, Bir Varmış Bir Yokmuş ve Beyaz Çınar filmleri ile Türkiye Sineması’na büyük katkı sunan yönetmen son filmi Zer’de Kürt coğrafyasının da ötesine, köklerinden olan genç bir karakterin peşinden gidiyor. Bu arayış serüvenine de bizi ortak eden Zer’de kendini kökünden yükselen bir sesin izinden giden Jan’ın hikâyesinin birer tanığı olacağız. New York’tan Dersim’e bir var oluş hikâyesini anlatan Zer’in festival yolculuğu yeni başlıyor. Galasını Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yapacak olan Zer, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ana kategoride yarışacak. Kazım Öz’ün Türkiye ve dünya seyircisinin de hayran kaldığı Bahoz filminin ardından merakla beklenen filmi Zer ayrıca dünyaca ünlü müzisyen Ahmet Aslan’ın sinema perdesinde yer aldığı ilk film. Filmin orijinal müziklerini İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali gibi birçok festivalden ödülle dönen Mustafa Biber yaptı. Zer Türkiye sineması için çok değerli bir oyuncu olan Tomris İncer’i sinema perdesinde göreceğimiz son film. Değerli oyuncu sevenlerine mükemmel bir performansla veda etti. Filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda son zamanların başarılı genç ve yakışıklı aktörü Nik Xhelilaj’ı görüyoruz. Film de ayrıca Güler Ökten, Füsun Demirel, Levent Özdilek gibi Türkiye sinemasının önemli isimleri de yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=kMNSnhNZbpY

 

Yaşamak Güzel Şey

Müfit Can Saçıntı’nın yönettiği ve Müfit Can Saçıntı, Yasemin Çonka, Zihni Göktay ile Ayşegül Atik’in oynadığı Yaşamak Güzel Şey, 14 Nisan 2017′de Mars Dağıtım dağıtımıyla Artistik Yapım tarafından vizyona çıkarılıyor.
Hüznü ve komediyi harmanlayan film, yaşam koşullarına boyun eğen pısırık bir adam olan Müfit’in, başına gelen talihsiz bir olay ile baş kaldıran bir anti kahramana dönüşmesini ve yaşamın güzelliklerini keşfetmesini konu alıyor. Saçıntı, “Terapi gibi bir film” olarak tanımladığı son filmi için “Güldürürken düşündürecek ve sonra yeniden güldürecek” diyor.