15.04.2016

Nokta – 21

10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

Split Second (1992)

Halen “Ride Along” gibi filmlerle ekmeği yenilen 80’li yıllardaki “sert polisin yanına çalışmak istemeyeceği bir çaylak verilir ve olaylar gelişir” filmlerini bilirsiniz. Genelde sert polisin ortağı öldürülmüştür ve bu yüzden yeni bir ortak istememektedir. Amiri onu görevden alır, silahını ve rozetini ister. Bu tip “Buddy Cop” filmleri klişelerini distopik bir yapıda parodileştirince ortaya Split Second çıkmış. Eğlenceli bir saçmalık izlemek isteyenler ve kült film sevenler için.

10 Cloverfield Lane (2016)

Bir önceki Nokta’da buluntu film türünün eskidiğini söylemiştim. Cloverfield (2008) bu türün ender başarılı örneklerindendi. Bir dar mekan gerilimi olan 10 Cloverfield Lane ise en büyük darbeyi öncülünden, daha doğrusu bizim bunun bir Cloverfield filmi olduğunu biliyor olmamızdan yiyor.

Eğer Dan Trachtenberg, son on beş dakikada filminin atasının “enerjisine” özenmek yerine, dışarıda gerçekten bir Cloverfield ortamı olup olmadığı sorusu üzerine odaklanabilseydi filmin itici gücü olan John Goodman’ın yarattığı paranoyaya temiz bir cila atılmış olurdu.

Bazen filmlerin neleri yapamadığından çok, neyi yapabildiğiyle ilgilenmek gerek. Özellikle söz konusu eser bir yönetmenin ilk filmiyse.