20.05.2016

Nokta – 26

captain america civil war

Captain America: Civil War (2016)

Bu film, Batman v. Superman’e senaryoda “çatışma nasıl yazılır” dersi verebilir.

Pembe dizilerdeki gibi Bruce, “Dur Batman açıklayabilirim” diyen Superman’e izin vermiyor çünkü Clark durumu açıklarsa çatışma biter. Burada Captain America, Iron Man’e durumu açıklıyor ama çatışma o kadar güçlü ki Tony’nin “Umurumda değil” cevabı herkesi tatmin ediyor.

Sony’den kurtulan Spider-Man ise ilk defa olmuş durumda. On dört yılda iki reboot ve beş film görmüş bir serinin kahramanını bu kadar kısa sürede orijinal formatına yaklaştırmış olmaları MCU üzerinde çalışan insanların konularına ne kadar hakim olduklarını gösteriyor.

Queen of Earth (2015)

Aslında bu da Batman v. Superman gibi bir film. Lakin birbirlerini kriptonitle, değişik aletlerle falan değil de sözleriyle dövüyorlar ve yine BvS gibi bu çatışma da ilgimizi çekmiyor.

Er ist wieder da (2015)

Hitler bir şekilde günümüze ışınlanıyor ve olaylar vuku buluyor. Örneğin bir sahnede Hitler, çocukların neden öldüğünü soran muhabire “Emri ben verdim, ben” diyor. Bir taziye gezisi sırasında kendisini protesto eden vatandaşı köşeye sıkıştırıp “İsrail dölü” diyerek tartaklıyor. Meşhur sözü:  “Ein Volk, ein Reich, ein Führer”i her fırsatta dile getiriyor.

Neyseki günümüzde insanlar böylelerinin peşinden gitmeyecek kadar bilinç sahibiler, değil mi?