08.07.2016

Nokta – 31

independence day resurgence

Cell (2016)

Tod Williams’ın nasıl film çekileceğine dair en ufak bir fikri yok. Burada düşük bütçenin yarattığı sorunlardan veya senaryonun kötülüğünden bahsetmiyorum. Karşımızda temel sinema bilgilerinden yoksun birinin amatör işi duruyor. En kötü King uyarlaması.

The Conjuring 2 (2016)

James Wan iyi bir zanaatkar fakat ne kadar etkili de yapsa seyirciyi yerinden sıçratmak için bilindik yöntemlere (ani ses patlamaları vs.) başvurması türe bir şey katmıyor.

Aksine Conjuring 2’nin en zayıf yönleri The Godfather Part 2 (1974) olmaya özenen süresi, lüzumsuz seyirciye açıklama sahneleri ve bu bayat numaralar. Yine de türü sevenler eğlenecektir.

Independence Day: Resurgence (2016)

Roland Emmerich ilk filmin büyüsünü yaratmakta başarısız olmuş çünkü Independence Day (1996) dev bütçeli bir B filmiydi. Resurgence ise uzaylı teknolojisi ile yaratılan yeni dünyayı ilk filmin üstüne koyulacak bir araç olarak değil kendi Star Wars’unu yaratmaya çalışmak için kullanmış. Star Wars da bir B filmi olarak değerlendirilebilir elbette ama o Star Wars.

The Purge: Election Year (2016)

Üç filmin de ortak noktası iyi fikirlerin varlığı ve temellerine baktığınızda giderek büyüyen bir çember ile (Ev, Sokak, Devlet) meramlarını anlatmaları. Maalesef bu yapısal düzen, kağıt üzerine de perdeye de ustalıkla yansıtılmış değil.

Keşke James DeMonaco, sadece fikir sahibi olarak kalıp seriyi daha becerikli ellere teslim etseydi.