06.12.2016

Nokta – 51

BEN-HUR

Ben-Hur (2016)

Orijinali de çok matah olmayan Ben Hur’un bu işlevsiz yeniden çeviriminin asıl katili iç şişiren senaryosu. Yani iki karizma yoksunu başrol oyuncusunun o kadar da suçu yok.

Haluk Bilginer ise 16 ( yazıyla on altı) saniyelik rolüyle göz dolduruyor.
das-herz-ist-ein-dunkler-wald

Das Herz is ein dunkler Wald (2007)

Sinemanın ne kadar zor bir sanat olduğunu kanıtlayan filmlerden biri. Gayet gerçekçi başlayan film, ikinci yarısında geçiş yapmaya çalıştığı sürreel yapının altında eziliyor.

Ancak filmin en sür-reel kısmı ise Nina Hoss’un kocası tarafından aldatılan bir kadını oynamış olması. Filmin ortasında canlanıp kapı altından yan odaya kaçan minyatür Isa heykeli bile daha inandırıcı. Akıl var, mantık var.

snowden

Snowden (2016)

“Citizenfour (2014) Oscar aldıysa ben neden Oscar almayayım?” diyerek çıktığı yolda Stone vasatın biraz üstündeki senaryosu ile sınıfı geçmiş. Kafalara vurarak da olsa ilettiği mesajın değeri ve Joseph Gordon-Levitt’in başarılı Snowden kompozisyonu için izlenmeyi hak ediyor.

westworldWestworld (1973)

Michael Crichton’un kendi eseri Jurassic Park’ın atası ve bir noktaya kadar Terminator (1984)’a da ilham verdiği aşikâr olan Westworld zaman testine yenilmiş durumda.

Geriye, tecrübesiz bir yönetmenin bilinçsizce oluşturduğu dengesizlik ve bilinçli şekilde resmettiği çocuksu tavır kalmış.