16.01.2017

Nokta – 55

Byzantium (2012)

Neil Jordan, Anne-Kız vampirlerin öyküsünü anlattığı filmi feminizm, aile bağları ve büyüme üzerine bir filme çevirmeyi başarıyor ancak film bir bütün olarak asla kanınıza işlemiyor. Türü sevenler için çekici bir seçenek olsa da sevmeyenler için daha güçlü alternatifler mevcut.

Barbershop (2002)

Özellikle siyahiler arasında önemli bir kült eser olmayı başarmış olan Barbershop’ın niye bu kadar popüler olduğunu anlamanız için büyük ihtimalle sizin de siyahi olmanız gerekiyor. Bu filmde de tüedaşlarının bir çoğunda olduğu giib ekmek teknesini kötü adamlara kaptıran ancak daha sonra aile değerleri, dostluk gibi kavramların ne kadar mühim olduğunu bir anda kavradığından dükkanı kurtarmak için gerekli parayı süratle bulması gereken bir adam var. Komik değil, yaratıcı değil, eğlenceli değil.

Room (2015)

Lenny Abrahamson, Frank (2014)’te yetenek, sanat, özgünlük ve özgürlük gibi kavramları çok dengeli bir şekilde tüm filme yayarak beklenmedik derecede başarılı olmuştu. Lenny’nin, Resmin bütününü görmek konusunda Frank’teki olgunluğunu burada göremediğimi söylemeliyim. Karakterlerin yaşadığı travmatik dönem boyunca ayakta kalan ilgi, filmin ikinci yarısında yerini rahatlamaya bırakınca film de kendisini “ideal kiloma ulaştım artık şu marketten aldığım palm yağıyla yapılmış sürülebilir fındıklı çikolata kremasını gömebilirim” diyen bir kadın gibi salıyor. Hâlbuki diyeti bozmamak gerekirdi. Bozuyorsanız da kaliteli bir baklava için bozulmalıydı.