27.01.2017

Nokta – 56

Rudderless (2014)

Bir okulda gerçekleşen silahlı saldırıda kaybettiği oğlunun yasını tutan baba, yıllar sonra onun eşyaları arasında bulduğu cd’lerde evladının kaydettiği şarkıları keşfeder.  İlk yönetmenlik denemesini yapan William H. Macy bir çok kritik noktada çuvallamış. Seyirciyi şaşırtma adına senaryo içinde hiçbir ipucu vermeden balıklama atladığı sürpriz, tüm filmi bir kaçırılmış fırsatlar zincirine çeviriyor. Sam (Billy Crudup) dışındaki bütün karakterler iki boyutlu ve inandırıcılıktan uzak. Tüm acemi işçiliğine rağmen film, finaldeki “Sing Along” gibi güzel şarkılarla ilginizi ayakta tutuyor.

Mechanic: Resurrection (2016)

Vin Diesel’ı pek sevmem. Zaten bu filmde de o oynamıyor. 90’lı yıllarda Show TV’de haftasonu öğlen vakti gösterilen Michael Dudikoff filmlerinden farkı yok demek isterdim ama var. Daha kötü.

Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children (2016)

“Büyüklere masallar” değil de daha çok “küçüklere kabuslar” filmi. Yaşanan ciddi can sıkıntısını sadece Eva Green önleyebiliyor. Samuel L. Jackson ise Legend of Tarzan’da (2016) olduğu gibi her sahnede “İnşallah muhasebeye benim IBAN’ı doğru vermişimdir” ifadesiyle oynamış. Tim Burton da sinemanın Hakan Peker’i gibi bir şey oldu. 90’larda iyiydi de şimdi “ben yaşlanmadım hâlâ çılgınım” iddiası 1’e 40 veriyor.