24.03.2017

Nokta – 64

Assassin’s Creed (2016)

Bu bir film değil, “popüler bir oyunu nasıl para sağma makinesine dönüştürebiliriz?” sorusunun cevabı sadece. Bu tarz video oyunları uyarlamalarında yapılan en büyük hata söz konusu metanın alıcılarına güvenmek ve materyali yeni mecrasına aktarırken eski formülü yeterli bulmak.

Arkasında yaratıcı bir beynin olmadığı her video oyunu uyarlaması benzer bir son ile karşılaşmak zorunda kalacak. Başarı için bir devrim gerekiyor. Basit ve basiretsiz bir curcuna.

A Monster Calls (2016)

İcra için aynı şeyi söyleyemeyebilirim ancak çok güçlü bir noktadan yola çıktığını ve film boyunca odağını şaşırmayan iyi hesaplanmış etkileyici bir film olduğunu düşünüyorum. Buna rağmen filmin 35-40 dakika kadar daha uzun olması ve tüm karakterlerin birbirleriyle etkileşimlerine daha çok yer verilmesi gerektiği kanaatindeyim. A Monster Calls çok can alıcı meselelere değinse de popüler olamamasının nedeni biraz da bu. İzlemeye değer.

Julieta (2016)

Pedro Almadovar yine sağı solu kırmızıya mora boyamış ama esaslı bir senaryo yazmayı ihmal etmiş. Usta yönetmenler böyle filmler yaptığı zaman birisinin onu taklit ettiğini iddia ederim. Burada da biri Almadovar’ı taklit etmiş gibi.
Her dokunduğu meselenin üstünden toz beziyle öylesine bir geçiyor. Arkada kalan içi boş stil çalışmaları kimi tatmin ederse, o alsın.

Predators (2010)

Berbat diyalogların filmdeki yaratıklardan daha tehlikeli olduğu bir B filmi.