25.04.2017

Nokta – 67

Monster Trucks (2016)

Şans eseri kendini yeryüzünde bulan sevimli bir canavarın evine dönme çabası tam da beklenildiği gibi bir E.T. (1982) formülizasyonu sonucu peyda olmuş. Canavar sevimli. Cumartesi bir öğleden sonra çocuklarıyla birlikte film izlemek zorunda kalan babalar için minimum derecede sıkıntı yaratacak bir eser.

Ghost in the Shell (2017)

Kült anime Ghost in the Shell’i (1995) izleyeli uzun zaman oldu ancak oradaki atmosferin başarıyla yakalandığını, hikayeye eklenen bazı detayların, örneğin annesiyle olan ilişkisinin filme derinlik kattığını söylemek gerek. Kabuktaki Hayaletin asıl büyük sorunu tüm bu gelişen yapısına rağmen sıkıcı olabilmesinde.

The Great Wall (2016)

– Çin Seddi var ya hocam. Buraya garip garip yaratıklar arada bir saldırdığı için yapılmış aslında. Film böyle başlayacak.
– Çok güzel fikir. Sonra?
– Daha yazmadık hocam senaryoyu. Bu kadar düşündük.
– Olsun. Askerleri falan renkli menkli giydiririm falan yaparım ben bu filmi tamam çıkın.

xXx: Return of Xander Cage (2017)

İlk film yapıldığında Pierce Brosnan hala Bond’tu ve yaşlanıyordu. Son filmindeki çıplak sahnesinde karnını içine çektiği anlaşılınca yeni Bond arayışları da başlıyordu. Formül de eski büyüsünü yitiriyordu.

Bu dönemde yeni nesil için daha eğlenceli ve sportif bir Bond türevi sunulması mantıklı bir seçenek olmuştu. Parodi ile harmanlanmış bu deneme çok ses getirmiş ama ortaya çıkan ürün pek de başarılı olmamıştı. Artık Bond filmleri, Bourne filmlerinin de etkisiyle yenilendi.

Şimdi bize on beş yıl sonra, o dönem için matrak ve yenilikçi görünen bir fikirden yola çıkan başarısız bir filmin benzerini izletiyorlar. Elli yaşında kaykaya binen bir adamı izlemek isteyenleri ekran başına davet ediyorum.