16.06.2017

Nokta – 68

Sandy Waxler (2017)

90’lı yıllarda yeteneksizleri avlayan bir yetenek avcısını canlandıran yeteneksiz Adam Sandler’ın annesinin bile izlemediği bir filmi izlemekten hicap duyuyorum. “Netflix filmleri” dönemi öncesinde başlamış olan düşüşü artık akıl almaz seviyelere gelmiş durumda. Üstelik senaryonun az evvel yazdığım bu iki cümleden daha kısa sürede yazıldığından emin olabilirsiniz. Buna rağmen mevcut kontratı yenilenerek listeye 4 film daha eklenmiş durumda. Netflix’in iflas etmesi için bütün şartlar oluşmuş durumda. (Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.)

Aftermath (2017)

“O aktörü hiç böyle görmediniz” filmlerinin son halkası izleyenlerde “iyi ki görmemişiz” hissiyatı yaratmak için çekilmiş. Burada asıl sorun sadece Arnold Schwarzenegger’in bir aktör olarak sınırlı yetenekleri de değil. 2013’ün en iyi filmi olan Enemy’i José Saramago’nun romanından uyarlayan Javier Gullón’un kaynak materyal ve sinema dilini iyi bilen bir yönetmen olmadan çok da başarılı olamayacağının bir göstergesi adeta. Uçak kazasında, eşini, kızını ve doğmamış torununu kaybeden bir adam ile ilgili hissedebileceğimiz bir şeyler olabilmeliydi.

Free Fire (2017)

Eğlenceli olma konusunda başarısız diyemeyeceğimiz Free Fire’da çekirdeği aksiyon oluşturuyor ancak bir gerçek var ki aksiyon yönetmek bambaşka bir sinema diline ihtiyaç duyuyor. Ben Wheatley’i severim. Filmden de keyif aldım ancak sırf bu sebepten bile bir bütün olarak Kill List (2011), Sightseers (2012) ve High-Rise (2015) filmleri Free Fire’ın üzerinde kalmaya devam ediyor.