28.05.2016

Nokta: 6 – Star Wars Özel

Star Wars’un 7. Bölümü The Force Awakens bizlerle buluşurken, Nokta’nın da yedinci bölümünü bu seriye ayırmak istedim. Nihayetinde ikisi de dünya çapında ilgi gören pop kültür ikonları.

Star Wars (1977): A New Hope demeyeceğim. Doğrudan Star Wars. Gelin itiraf edelim. Filmin ilk yarım saati oldukça sıkıcı. Obi Wan görünene kadar geçen sürede C-3PO’nun çenesini dinlemek için de fazla yaşlıyız. Kalanı zaten “binlerce yüzü olan kahraman”lardan birinin hikayesi.

Filmi bir de Joseph Campbell’ın “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” kitabının ve Akira Kurosawa’nın “Kakushi-toride no san-akunin”, daha çok bilinen ismiyle The Hidden Fortress (1958) inin ışığı altında değerlendirmenizi tavsiye ederim. Yaratıcı olmak için orijinal olmak gerekmediğinin bir kanıtı da Star Wars’tur. Daha önce yapılmamış hiçbir şey yok ama bu, yapılanı daha iyi yapamayacağın anlamına da gelmiyor.

 

 

Star Wars V Empire Strikes Back (1980): Filmleri yazmadan evvel yeniden izlediğimde Christopher Nolan’ın bu filmden özellikle anlatı tarzı olarak çok şey aldığını gördüm. Nitekim kendisi de 12-13 yaşında “Super 8” kamerasıyla “Uzay Savaşları” adında filmler çekermiş. Yeniden izlediğinizde The Dark Knight’ı göreceksiniz. Dediğim gibi “Daha önce yapılmamış hiçbir şey yok.”

Star Wars VI Return Of the Jedi (1983): Star Wars’un “çocuk eğlencesi” olarak çok para getirmesinin etkisini, ruhuna evcil ayıların muzip şakalarının serpiştirmesinden anlıyoruz. Kimse de “dur” dememiş Lucas’a. Gözlerde “$” işareti.

————————————————————————————————————–

Star Wars I The Phantom Menace (1999): Gözlerde “$” işareti. Lucas: “Ayılar tuttuysa bu da tutar” diyerek çocuklu bir hikaye anlatmaya kalkmış. Kimse de: “Abi ayılar tutmadı ki?” diyememiş çünkü adam George Lucas. Tepeden tırnağa “$” işareti adam. Özellikle yaşlandıktan sonra fiziken de “$”a benzedi dikkat ederseniz. $’ın alt kısmındaki şişiklik, profilden George Lucas’ın gıdısı oluyor.

 

 

Star Wars II Attack Of The Clones (2002): Filmde Force’u kullanıp karısına elma soyan Darth Vader var.

 

Star Wars III Revenge of the Sith (2005): George Lucas bu serinin babası (Vader) ama karanlık tarafın etkisine girip Bölüm I ve II’yi çekmiş, Episode III’ü çekerken de aklı başına gelmiş ve İmparatoru kaldırdığı gibi boşluğa atıp son anda ruhunu kurtarmış gibi.

Sonuç olarak:

V > IV > III > VI > II > I

Güç sizinle olsun. Lazım olur.