14.07.2017

Nokta – 70

2:22

Kendisini her gün saat 2.20’de sona eren bir döngüde bulan Dylan’ın, söz konusu gizemi çözme çabasının anlatıldığı 2:22, etkisiz senaryosu, vasat oyunculukları ve kötü icra ile türün severlerini bile çileden çıkartabilecek bir film.

 

The Fate Of The Furious (2017)

Son dönemde büyük bütçeli yapımlar arasından çıkan en kötü filmlerinden biri. Serinin hayranı iseniz, size ilk sorum şaşkın bir nida ile: “Sebep?” olur.

Son yıllarda karakterin çok zeki olduğunun vurgulanması için kullanılan, “cama ‘ben dâhiyim’ marka beyaz markör ile yazı yazma” trükünü kullanarak da iyice gülünç oluyor.

 

Wonder Woman (2017)

Zack Snyder önderliğinde yapılan bütün DC filmleri aynı dertten muzdarip. Bütün kareleri tek tek ele aldığınızda karşınıza muazzam bir çizgi roman ortaya çıkarken hikaye, karakter ve onların motivasyonları asla seyirciyi yakalayamıyor. Söz konusu güzel anların henüz bir filme dönüştüğüne şahitlik edememiştik.

Bu bağlamda Batman, Superman ve Spider-Man’in artık görmek istemediğimiz orijin hikayelerinin aksine Wonder Woman ilk kez anlatılma şansı bulan bakir büyüme öyküsü ve Gal Gadot’un ışığı ile farklılaşmayı başarıyor. Ayrıca ilk kez bir DC filminde renk paletinin belirli bir amaca hizmet edecek şekilde kullanıldığını da görüyoruz.

Akılda kalıcı birkaç aksiyon sekansının dışında çok yenilikçi bir senaryo veya yönetim yok. Ancak filmi izleyen kız çocuklarına yaşattığı özdeşleşme duygusu bile filme sempati ile bakmaya yeterli.

 

Baby Driver (2017)

Edgar Wright’ın o kadar da komik olmayan bir film yapmış olması bazı seyircilerin dengesini bozmuş görünüyor.

Örneğin Baby Driver, Wright’ın Cornetto üçlemesi filmlerinden biri olsaydı ve kahramanımızın sesleri kaydettiği ortaya çıksaydı bu hamleyi kimse yadırgamazdı. Bu sebepten dolayı absürt mizahın devre dışı kalmasının da etkisi ile bazı noktaları seyircinin sindirememesi olağan bir durum. Ben bunu kendini tekrar etmek istemeyen bir ustanın tarzındaki ufak yenilikler olarak görüyorum. Nitekim filmi kimin yönettiğini bilmeseniz de yine de Edgar Wright imzasını hissedebiliyorsunuz.

Kahraman ile kızımızın ilişkisinin çok kısa sürede gelişmesi çok tatmin edici değil ancak bir daha sinemada kolay kolay bu kadar ince bir işçilik göremeyeceğinizi garanti edebilirim.