20.09.2017

Nokta – 74

Small Crimes (2017)

“Suça bulaşmış eski bir polisin altı yıl sonra hapishaneden çıkıp eski hayatına dönme çabası” desem herkes “kara film herhalde” diye düşünür ancak Katz’ın istediği bu değil. 2013 yapımı Cheap Thrills ile sinir bozucu ama haddini bilen bir kara komediye imza atan Katz, Netflix için çektiği yeni filminde de basit bir fikrin dallanıp budaklanmasını sağlamak yerine Coen kardeşleri anımsatacak, daha dolambaçlı bir kara komedi yapmak istemiş ancak kendisinin bir komedi yazarı olarak zayıf olduğunu kimse söylememiş.

American Made (2017)

Doug Liman, The Bourne Identity’deki dövüş koreografilerinde kullandığı bakış açısını bütün filme bir anlatı tekniği olarak yaymış gibi. Seyirciyi her daim ne olup bittiğini biliyor, ve heyecan ile ABD tarihinin en ilginç karakterlerinden birini perdede görmenin keyfini çıkartıyor. Tom Cruise ise Tom Cruise rolünde yine başarılı bir performans sergilemiş. Her zaman o rolde çok başarılı.

What Happened to Monday (2017)

Dead Snow (2009) ve Dead Snow 2 (2014) gibi iki özgün ve eğlenceli yapıma imza atan sonra Tommy Wirkola, ne zaman adımını Hoıllywood’a atarsa ipleri elinden kaçırmış kötü bir yönetmene dönüşüyor. Hansel & Gretel: Witch Hunters (2013) ile kendisini gösteren bu eğilim, What Happened To Monday (2017)’de  bir kez daha karşımıza çıkıyor. Kendi kontrolünde olmayan alanlara daha fazla imkan ve para için girmekten ise yaratıcılığını konuşturacağı filmleri görebiliriz umarım. “Pazartesi’ye Ne Oldu?” sinir bozucu derecede 80’li yılların düşük bütçeli bilim kurgularına benziyor. Bununla beraber, Glenn Close’un estetikten kıpırdatamadığı suratı ile bir yandan Jim Carrey’nin The Mask (1994) filmine gönderme yaparken bir yandan da seyirciyi korkutmayı başarıyor.