10.10.2017

Nokta – 75 “Filmekimi Özel”

The Beguiled (2017)

Sofia Coppola‘nın bir yerlerde en iyi yönetmen ödülünü almış olması sizi yanıltmasın. Film boyunca insanların Olacak O Kadar metin yazarlarının kalemlerinden çıkmış “Sizi de çok şık gördüm, hayırdır nereye?” sahnelerinin nesine güldüğünü anlayamadım.

Filmin en önemli artısı, bana estetik yapı açısından Barry Lyndon (1975) anımsatan ışık çalışması.

Submergence (2017)

McAvoy ve Vikander‘ın tutmayan kimyasından ötürü bir süre beynime oksijen gitmediğini düşünüyorum. Filmdeki beylik laflar ile de vurgun yemiş olmam mümkün ama emin değilim.

Emin olduğum tek şey Wim Wenders‘ın, Deniz Baykal gibi koltuğunu bırakma zamanının geldiğini kabul edememiş olması. Sıkıcı ve kendi büyüklük sanrısında boğulan bir film görmek ve az evvel yaptığım deniz temalı kelime oyunlarına değer katmak isteyenler izleyebilirler.

120 Battaments Per Minute (2017)

Bu filmin Almadovar’ı ağlatması ve insanları etkilemesi çok doğal ancak tecrübesiz yönetmenlerin tüm dertlerini bir seferde anlatmaya çalışma hastalığının semptomları da apaçık ortada. Campillo başarılı anlara imza atmış olsa da filmin dağıldığını ve en az otuz beş dakika daha kısa olabileceğini söylemek gerek.

Lucky (2017)

Harry Dean Stanton parlıyor. Çok keyifli ve sevimli bir yol filmi. Aslında yol kısa ve her gün aynı yol yürünüyor ama yürüyen Lucky oldu mu insanlara uzun geliyor.

In the Fade (2017)

Fatih Akın ilk yarıda çok başarılı. Bazı mantıksızlıkları sorgulamayacağınız şekilde bir mahkeme draması yaratıyor ancak ikinci yarıda stilize olmak içeriğin önüne geçiyor. Kruger yine çok iyi ancak filmin bütünü bir hayal kırıklığı.

The Shape of Water (2017)

Tüm planlar estetik açıdan insanları tatmin ederken bir amaca hizmet etmek için oradalar ve hepsi iyi düşünülmüş doğru tercihler. Del Toro‘nun eleştirilecek tek yanı senaryonun bazı bölümlerinde yaptığı kolaycı tercihler ve filmin temelde eski işlerinin bir tekrarı olması.

Başka bir açıdan baktığınızda ise “auteur” çoğu zaman tekrarlar ve karakteristik özellikleri ile ön plana çıkıyor. Karakter değişmedikçe tekrar kaçınılmaz.