19.10.2017

Nokta – 76

American Assassin (2017)

Michael Cuesta, 12 and Holding (2005) ile güzel başladığı yoldan, Hollywood’da vasat altı aksiyon filmleri çekmek uğruna sapmış görünüyor.
Daha önce defalarca örneğini gördüğümüz bu durumda kontrolün ne kadarının onda olduğunu merak ediyorum çünkü açılış sahnesi cesurca ve gayet başarılı kotarılmış ancak mükemmel de değil.
Filmin ilk yarısı seyircinin karakter ile özdeşleşebileceği kadar doğru konumlandırılmış. Ancak filmin ikinci yarısı hem aksiyon sahnelerinin acemi kurguları ile hem de senaryosu ile çuvallıyor. Michael Keaton ve Dylan O’Brein’ın personalarına yüklenmek bu filmin planlanan devamlarının gelmesine yetecek mi, bunu zaman gösterecek.

It (2017)

Uzun zamandır öyküye ve karaktere önem veren bir korku filmi görmemiştik. Kemalettin Tuğcu’nun aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanan It, en büyük gücü de bu karakterleri tanımamız için bize yeteri kadar süre tanıması
En güçsüz tarafı ise karakterleri avatar olarak kullanmak suretiyle eline geçen her fırsatta, seyirciyi jump scare’ler ile korkutma çabasının göze çarpması.
Halbuki film, farklı kimliklerin (kilolu, siyah, geveze, tacize uğrayan, musevi,  fiziksel şiddet gören, psikolojik şiddet gören vs.) yetişkinliğe ve hayata atılması ile alakalı güzel alt metinler içeriyor.
Örneğin genç kız korkusu ile (Pennywise) karşılaştığında gördüğü, kadınlar için yetişkinliğe geçmenin simgesi olan kan ve her yeri kaplamış durumda. Fakat babası o kanı görmüyor. Eve davet ettiği arkadaşları ise onunla aynı gözden bakıyor, onu anlıyor ve sorununu çözmesi için yardım It, bir korku filmi olarak çok başarılı olmayabilir ancak bir film olarak sınıfı çok rahat geçiyor.

 

The Solid Gold Cadillac (1956)

Arsenic and Old Lace kadar dinamik ve teatral değil ancak zaman zaman “meta”ya kayan mizahı ile ilgiyi kesinlikle hakediyor. Judy Holliday tutturulması zor bir tonda keyifli bir oyun çıkartmış. Sevgilisi ile güzel bir randevu geçirmek isteyenler bu filme bir şans verebilirler. Karşı taraf “bu film siyah beyaz ama” diye sitem ederse, nazikçe yollarınızı ayırabilirsiniz.