20.12.2017

Nokta – 82

Ethel and Ernest (2016)

Yirmili yaşlarında tanışan Ethel ve Ernest’in onlarca yıla yayılan ilişkilerine odaklanan animasyon, episodik yapısı ve ele aldığı malzemeye duygusal açıdan mesafeli yaklaşımı nedeni ile yara alıyor. Yine de başarılı bir “anne babaya övgü” filmi.

The Foreigner (2017)

Goldeneye (1995) ve Casino Royale (2006) ile Bond serisini iki kez ölümden kurtaran adam olarak her daim minnetle anacağım bir isim Martin Campbell.

Bu yüzden The Foreigner’da, politik gerilim ve Jackie Chan usulü aksiyonu harmanlayarak yenilikçi bir anlatım yaratacağını düşündüm. Jackie’nin yaşlanması ve kendi tarzından ziyade Rambo ruhuna yakınsaması işlemezken, öykünün politik entrikası da sağa sola savruluyor. Elde kalan ise birkaç kalburüstü aksiyon sahnesi.

Hangman (2017)

Al Pacino arabasında oturup bulmaca çözerken bir minivan aracına çarpar ve diğer polis arabalarının da devreye girdiği bir takip başlar.

Titreyen kamera eşliğinde izlediğimiz bu berbat kovalamaca sahnesi sonrasında söz konusu araç bir köprü altında kıstırılır. Pacino fönlü peruğu ile arabadan çok havalı şekilde kapıyı çarparak iner ve şüpheli araca doğru sallana sallana ilerler. O sırada bir polis memuru onu: “Efendim yaklaşmayın araçta bomba var.” diye uyarır. Pacino yürüyüşünü kesmez ve adama bakmadan şu sözleri söyler: “Başlarım bombaya. Herif arabamı çizdi.”

Sanırım bu açılış sahnesi filmin kalitesi hakkında size bir fikir verir. O kadar kötü bir film ki, büyük keyif aldım.

Thelma (2017)

Thelma bir büyüme öyküsü olduğu kadar kimliğini keşfetme hikâyesi. Sosyal ve teolojik baskıların bireyin potansiyeline ulaşmasına mani oluşunun zarif ve metaforik bir anlatımı.

Yılın en iyilerinden.