15.03.2018

Nokta – 89

Detroit (2017)

Kathyrn Bigelow’un yeteneği tartışılmaz. Burada da elindeki malzemeyi çok doğru bir şekilde kullanmayı başarmış. Detroit’te yaşanan gerçek bir olaydan uyarlanan filmde siyahilerin yaşadığı baskıları da çaresizlik hissini de iliklerinize kadar hissediyorsunuz. John Boyega ince işçilikli bir oyun sergiliyor. Üst düzey bir yeteneği olmayan Will Poulter ise benim şahit olduğum en iyi performansını ortaya koymuş.

Chisum (1970)

Gerçek hayattan uyarlanan ve John Chisum adlı hayvancılıkla zengin olmuş bir adamın Billy the Kid ve Pat Garrett ile ortak bir mücadeleye girmesini anlatıyor. Andrew V. McLaglen’ın bir John Ford olmadığı kesin ancak John Wayne ile defalarca uyum içerisinde çalıştığı da bir gerçek. Yeni bir şey sunmayan, savruk ancak sıkılmadan da izlenebilecek bir western.

Jigsaw (2017)

Kendini tekrar etmekten başka bir şey yapmayan bir seri, yedi yıl sonra geri döndü. İlk yaptığı şey, yine kendini tekrar etmek oldu. Bir süredir “gorefest” olarak ilerlemeye başlayan serinin bu tarafı nispeten törpülenmiş. Olaya bir hikâye katarak ilk filmlere yaklaşılmaya çalışılmış ancak tatminkar olmayan olaylar dizisi ve önemsiz karakterleri ile istenen dengenin çok da tutturulduğunu söylemek mümkün değil. Serinin hayranı iseniz memnun kalabilirseniz. Değilseniz değişen bir şey yok.