01.04.2018

Nokta – 91

Tarde Para La Ira (2016)

İntikam filmlerinin avantajı insanların en ilkel içgüdülerine hitap ediyor olmaları. Bu yüzden Death Wish gibi aslında ehemmiyetsiz olan şiddet kutsamaları, dört beş devam filmi sayısına ulaşabiliyorlar. Tarde Para La Ira, İngilizce adıyla The Fury of a Patient Man, bu basit formülün üzerine koyarak farklılaşmayı başarmış.

Modern dünyada bir Western izliyoruz. Raúl Arévalo sanki ilk filmini yöneten bir aktör gibi değil. Gerilim yaratmak için zamanlama silahını nasıl kullanacağına çok iyi çalışmış. 16 mm – el kamerası ile çekilen sekanslar da hem bu amaca hizmet ediyor hem de gerçeklik duygusunu zirveye taşıyor.

Son yarım saatte kurgusal zaman algısında sıkıntı olsa da türü sevenleri vuracak bir başlangıç filmi.

Wind River (2017)

Taylor Sheridan yazar olarak Sicario (2015) ve Hell or High Water (2016) ile kendini çoktan ispatlamıştı. Bu kez kendi senaryosunu kamera arkasına geçerek değerlendirmek istemiş.

Irk, erkekler dünyasında kadın olmak gibi tanıdık Sheridan temalarından karlar içinde bir “white noir” çıkartılmış. Yaşayan karakterleri sayesinde duygusu seyirciye çok kolay geçiyor. Belki adı geçen diğer iki film kadar komplike değil ancak yine de geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden biri.