11.06.2019

O An: Always Be My Maybe

Kendinle dalga geçmek

Netflix’in yeni romantik komedilerinden Always Be My Maybe 29 Mayıs’ta yayınlandı. Amerika’nın ünlü kadın stand-up komedyenlerinden Ali Wong’un ilk ciddi başrolü olan filmde izleyiciyi bekleyen bir sürpriz vardı: Keanu Reeves.

Evet, çoğu yerde Keanu Reeves’in bir Netflix komedisinde yer aldığı söyleniyordu hatta Reeves üzerinden tanıtımlar da yapıldı. Filmin başrolünde Reeves’i bekleyenler epey yanıldı, çünkü filmin başrol erkek oyuncusu Randall Park. Ancak gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki filmin esas yıldızı Keanu Reeves. Peki neden?

Öncelikle Reeves, filmde kendi kimliğiyle yer alıyor. Yani gerçekten “star”. Ali Wong’un canlandırdığı ünlü şef Sasha Tang’in kısa süreli erkek arkadaşı rolünde izlediğimiz Keanu Reeves’in ekranda kapladığı süre çok kısıtlı olsa da filmden akılda kalan sahneler de onun oldukları… Özellikle yemek sahnesi.

Aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz yemek sahnesinde Sasha’nın hakkında pek bilgi vermediği erkek arkadaşını bekleyen arkadaşlarında olduğu gibi Keanu Reeves restorana girdiğinde bütün gözler ona çevriliyor. O an ağızlardan dökülen “Keanu Reeves” sözcükleri ile Reeves’in fiziki varlığı filmle gerçeğin birbirine geçtiği komik anların başlangıcı… İlerleyen dakikalarda Reeves’in kendi ekran personası ile dalga geçtiği ve özellikle yeniden ürettiği John Wick parodisiyle filmin unutulmaz anları ekrana geliyor.

Reeves’in çizdiği biraz ukala, kendini beğenmiş, dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneden insan tiplemesi aslında Hollywood’un şımarık star anlayışına dair bir taşlama. Üstelik Reeves’i her ne kadar tanımasak da gerek yaşam stili gerekse paylaşımları sayesinde Reeves’in klasik star anlayışına ne kadar uzak olduğunun da farkındayız. Dolayısıyla burada ironik bir şekilde içine girmediği bir sistemin içindeki kişi gibi kendi adıyla sanıyla yer alması hem dahil olduğu dünyayla hem de o dünyaya kendi bakışıyla dalga geçme değil de ne?

Uzun lafın kısası, film pek akılda kalıcı olmasa da Keanu Reeves’in akılda kalıcı olduğu bir gerçek.