19.05.2017

O An: Hababam Sınıfı Uyanıyor

Hababam Sınıfından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi 

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez‘in yaptığı, 1976 yapımı Hababam Sınıfı Uyanıyor, aradan geçen onca yıla rağmen hâlâ izlenen ve sevilen seri Hababam Sınıfı’nın üçüncü filmi.

Ocak 1977’de gösterime giren Hababam Sınıfı Uyanıyor, önceki Hababam Sınıfı filmleri gibi güldürmekle kalmıyor aynı zamanda hepimize nostaljik tatlar verirken bir yandan da “bizden umudu kesmeyin” dedirtiyor.

Hatırlarsınız bu haylaz sınıfın elemanlarını… Güdük Necmi, İnek Şaban, Damat Ferit ve daha niceleri… Eleman diyorum çünkü öğrenciden çok bir küçük mahalle delikanlı grubu gibiler. Ancak her ne olursa olsun Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı gençler… Nereden mi biliyoruz bu bağlılığı? Elbette ki Hababam Sınıfı Uyanıyor filminin aşağıda videoda izleyebileceğiniz sahnesinden.

Hiçbir derse önem vermeyen, çalışmayan, kopya çekmeye meraklı ve akılları her türlü hınzırlığa çalışan Hababam Sınıfını’nın gençleri, iş Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sine gelince, orada bir duracaksınız dedirtiyor izleyiciye adeta. Her zamanki gibi kopya çekeceklerini, birbirlerinden medet umacaklarını ve bir şey başaramayacaklarını düşündüğümüz bu gençler hem izleyiciyi hem de kendilerine güvenmeyen hocalarını yanıltıyorlar ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni takılmadan, bir nefeste okuyorlar.

Atatürk’ün umudu gençler, onu yanıltmayacaklarını adeta haykırıyorlar bu sahnede. Atatürk’ün gençlere olan güvenini anlatan şu cümlelerini de hatırlayarak sahnemizi izleyelim:

“Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz!”