15.01.2019

O An: Polis Akademisi

Mavi İstiridye Barı

Jean Marc Dompierre’in El Bimbo müziğini şu an kulaklarınızda duyuyor gibisiniz değil mi?

1984 yılında vizyona giren ilk filmiyle Polis Akademisi, komediler arasında kendine özel bir yer edindi. Hugh Wilson’ın yönettiği ilk filmden başlayarak seride önemli bir yer tutan mekânlar da vardı elbet ve bunlar arsında en önce geleni elbette ki Mavi İstiridye Barı idi. Müzik hâlâ kulaklarınızda çalıyor eminiz.

Serinin ilk filmini hatırlarsınız, Polis Akademisi’ne halkın (!) katılımını sağlayacak yeni yasa tasarısı ile polislikle yakından uzaktan alaka kurulamayacak tipler Akademi’nin on dört haftalık programına yazılmak ve polislik sertifikası almak için başvurur. Bunlar arasında gönüllü olanlar çoğunluktadır elbet ama bazıları zorunluluktan oradadır, aklı her türlü hınzırlığa çalışan Carey Mahoney (Steve Guttenberg) gibi.

Akademi’ye yeni gelenlerden, yani yeni polis adaylarından hoşnut olmayanlar da vardır. Bunlar arasında da en başta gelen isim Komutan Harris’dir (G.W. Bailey). Harris, polis adayları içerisinden kendine iki ispiyoncu seçer ve bu hoşnut olmadığı öğrencilerin hafta sonu için yapacaklarını düşündüğü partinin yerini öğrenmeye çalışır. Bu iki ispiyoncu partinin nerede yapılacağını (!) öğrenir ve Harris onları gözlem yapmaları için mekâna yollar.

İki polis adayını “Mavi İstiridye Barı”na gittiklerinde bir sürpriz beklemektedir. İşte o unutulmaz anlar ve serinin diğer filmlerinde de karşımıza çıkmaya devam eden mekânla ilgili sahneler…