30.05.2017

O An: Pride & Prejudice

Baştan söyleyeyim, Pride & Prejudice filminin mutlu kavuşma anlarıyla hiç ilgilenmiyorum. Jane Austen’ın kurduğu evrende kendilerine bir yaşam biçilmiş olan Elizabeth ile Darcy arasındaki çekim ilgi çekici olan. Tabii ki Austen’ın romanı sadece bir aşk romanı değil, böyle de olsa bu onu basitleştirmezdi ama dilimize çevrilen yaygın haliyle “Aşk ve Gurur” aynı zamanda “kadın olma”nın hali… Austen’ın aslında Gurur ve Önyargı dediği kitabına biz Aşk ve Gurur dedik ve birçok kez sinemada uyarlanmış halini izledik. Zaten Austen sinema tarafından sevilen bir yazar.

2005 yılında Keira Knightley‘nin Elizabeth, Matthew Macfadyen‘in de Mr. Darcy olarak karşımıza çıktığı Pride & Prejudice, kitabı okuyanlar için ufak hayal kırıklıkları yaşatsa da 19. yy İngilteresinin muhteşem manzaraları gözümüzü boyamaya yetti.

Karşılaşılan ilk an

Yazımızda üç ana “an” var. İlki Elizabeth ve Darcy’nin karşılaştıkları an. Klasik olarak İngilizlerin kır eğlencelerinden bir dans gecesinde ilk göz temaslarını yaşayan Elizabeth ile Darcy arasında ilk şimşek çakar. Darcy başına geleceklerin farkına varmıştır ilk anda. Biz de seyirci olarak bunu anlarız, kitabı okumayanlar bile anlar eminim.

Şöyle bir kez daha hatırlayalım:

 

İlk farklı temas

Elizabeth ile Darcy’nin yolları devamlı kesişir. Zaten romantizmin temelinde de bu vardır: tesadüfler, hayaller… Elizabeth’in ablası Jane’in kısa süreli hastalığı nedeniyle Mr. Bingley’nin evinde “zorunlu” bir misafirlik yaşayan Elizabeth, oradan ayrılırken Darcy’nin “aşk”ını dışavuran ilk temas gerçekleşir. Gerginliği yüzüne, bedeninin her noktasına yayılan Darcy, parmaklarını iyice açarak aslında bu yaşadığının hayal olmadığını bir yandan kendine ispat ederken bir yandan da o an’ın etkisinden çabucak kurtulmak ister. Gururun peşini bırakmadığı bir adamdır ne de olsa Darcy.

O An’ımız için buyrun:

Ve muhteşem itiraflar

Ne kadar kaçarsa kaçsın Darcy aşkının adeta esiri gibi Elizabeth’i izler, onun yanı başında bulunur, garip bir anda birden yanında bitiverir. Belki onun için en doğru an’dır aşkını itiraf edeceği an ama Elizabeth için böyle değildir. Çünkü şimdi de gurur Elizabeth’in tepesindedir ve Mr. Bingley ile Jane’in birleşemeden ayrılmasına sebep olan kişinin Darcy olduğunu öğrenen Elizabeth için Darcy hayatına alabileceği bir erkek değildir.

O An: