22.10.2018

O An: Sleepless In Seattle

90’larla birlikte romantik komedinin yeniden doğuşu

1990 yılı romantik komedilerin kendine sinemada tekrar yer açmaya başladığı sene olarak kabul edilir. Özellikle 1940’ların romantik komedileri tadını yakalayan birkaç örnek ardı sıra gelmiştir çünkü. Bu yolu da elbette 1990 yılında gösterime giren Pretty Woman açmıştır. İşte bu furya içinde kendine has yer edinen bir film, Sleepless in Seattle, hem başrol oyuncularının kimyalarından (Meg Ryan & Tom Hanks) hem de romantik filmlerin samimi ismi Nora Ephron’dan alır gücünü.

Sleepless in Seattle adını bir radyo programına -oğlunun dayatması sonucu- katılan Sam’den (Tom Hanks) alır. O anda programı dinleyen kilometrelerce uzaktaki Annie (Meg Ryan) kendini Sam’e kaptırmaktan alıkoyamaz. Aslında Sleepless in Seattle’ın başrolünde bir film vardır: An Affair to Remember (1957) Deborah Kerr ve Cary Grant’in oynadığı bu klasik yapıma filmde epey yer verilir. Hatta bu filmden sahneler de gösterilir. Bazen kadın-erkek bakışını daha somut hale getirebilmek adına An Affair to Remember tartışma malzemesi bile edilir.

Evet, Sleepless in Seattle iflah olmaz bir romantik film. Diyalogları, zeki espirileri ile mutlaka her izleyeni kendine bağlayacak (filmin Türkçe isimine de atıfta bulunarak, Sevginin Bağladıkları) yanlar mevcut filmde. Benim için sayısız “an” barındıran Sleepless in Seattle, nedense “O An” dediğimde aşağıdaki sahneyle belirir gözümün önünde.

Sam ve oğu Jonah hava limanında Sam’in bir süre önce çıkmaya başladığı Victoria’yı yolcu etmekteler. Kadından pek hoşlanmayan Jonah’a Sam uzunca bir konuşmadan sonra “Kimse mükemmel değildir!” der ve o anda kapıdan giren Annie’yi görür: