04.02.2019

O An: While You Were Sleeping

Sen Uyurken…

Sen Uyurken ya da orijinal adıyla While You Were Sleeping, Sandra Bullock’un sinemada yakaladığı biraz geç şöhretin getirilerinden sevimli bir romantik komedi.

1995 yapımı film, yine o dönemin sevimli yakışıklılarından Bill Pullman ile sempatik kadınlarından Sandra Bullock’u bir araya getirmişti. İflah olmaz romantikler için biçilmiş kaftan gibi duran film, aslında 90’larda yeniden canlanan romantik komedi türünün akılda kalıcı filmlerinden biriydi.

Film, yalnızlık konusunda kitap yazabilecek duruma gelmiş Lucy’nin (Sandra Bullock) platonik aşkı Peter’a (Peter Galagher) kavuşacağı anı bize bekletirken yolda yaptığı dönüşlerle aslında esas oğlanın Jack (Bill Pullman) olduğunu gösteriyordu hem bize hem de Lucy’ye.

Hem sıcak bir aile filmi hem de yılbaşı filmlerinden biri olan bu romantik komedi, kimsesi olmayan genç bir kadına hem bir sevgili hem de aile kazandırması açısından da yüzlere kocaman bir gülümseme yayıyordu. İzleyeni bulutların üzerine çıkaracak güzellikte bir film olan While Your Were Sleeping’in tüm romantik komedi klişelerini kullandığını ve türü sevenleri hiç yanıltmayacak bir film olduğunu ekleyelim yazımıza. Ayrıca, sadece başroller Lucy ve Jack değil, tüm karakterlerin kendine has şapşallıkları ve sevimlilikleriyle filmde unutulmaz anlara imza attıklarını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ve işte o büyük itiraf anı: