07.05.2016

O AN: Casablanca

Casablanca bundan tam 74 yıl önce seyirci karşısına çıktı. (İlk gösterim tarihi 26 Kasım 1942, New York. Yaygın gösterim 23 Ocak 1943) Romantik filmlerin kalıbını çıkaran Casablanca öylesine sevildi ki romantik dram filmlerinin atası sayıldı. Zaten 40’lı yıllar Hollywood’un dünyaya hem star armağan ettiği hem de film janrlarını belirlediği yıllardı. O zamanlardan günümüze eskimeyen klasikler içinde Casablanca’nın çok özel bir yeri var.

Casablanca öncelikle başrol oyuncularının kimyasından, Ingrid Bergman & Humprey Bogart’tan alır gücünü. Ve tabiî ki iflah olmaz romantizminden. Birbirinden ayrı düşmüş iki âşık, onları birbirine bağlayan ve sır perdesi yavaşça aralanan bir geçmiş, bir araya gelince adeta çakan şimşekler… Tüm bu unsurlar bir araya gelince Casablanca seyre doyum olmayan bir film özelliğini kazanıyor. Üstelik o unutulmayan şarkı: As Time Goes By. İşte bu defaki “O An” bu şarkıdan alıyor gücünü. 

Ilsa (Ingrid Begman), Sam’den eski günlerin hatırına o eski şarkıyı çalmasını ister. (Öyle ünlüdür ki bu sahne, “Play it, Sam” repliği filmlere referans dahi olmuştur) Sam şarkıyı çalmak istemez, çünkü Rick (Humprey Bogart) o şarkının çalınmasını yasaklamıştır. Ilsa, Rick’i sorduğunda Sam onu görmediğini söyler. Halbuki Rick’in orada olduğunu bilmektedir. Şarkıyı hatırlamadığını söylese de Ilsa ona mırıldanabileceğini, hatırlatabileceğini söyler.  Ve Sam, As Time Goes By’ı eski günlerin hatırına çalmaya başlar: