13.05.2016

Oscar İçin Geri Sayım – Son Tahminler

Geldik bir sezonun daha sonuna. 15 Ocak’ta Oscar adayları açıklandığında aslında bir nevi sonlandırmıştık sezonu ancak yeni bir heyecan da başlamıştı ki o da “Kim kazanacak?” sorusunun getirdiği bir heyecandı. Şimdi iyice şekillenen “Kim kazanacak, kazanabilir?” sorularının karşılıklarını arayalım. 

EN İYİ FİLM

Boyhood

Birdman

Dönem boyunca ibre hep Boyhood’u gösterdi. Özellikle eleştirmen birlikleri Boyhood’u yere göğe sığdıramadılar ve bu iyi olan bir filmden bile artık şikayet edilmesine sebep oldu. Ben meslek birlikleri ödüllerine başlandığı zaman ibrenin Boyhood’dan kayacağını düşünüyordum nitekim de öyle oldu ancak Boyhood yine de hız kesmedi. BAFTA ile yoluna devam etti. Oscar gecesinin muhtemel kazananı da olacaktır kanımca. Ancak meslek birlikleri Birdman’ı boş çıkarmadılar, bu yüzden de Birdman ile Boyhood arasında geçen bir yarış söz konusu. 

EN İYİ YÖNETMEN

Alejandro González Iñárritu

Richard Linklater

Yarış biraz şekillenince filmi Birdman, yönetmen ödülünü de Linklater alır diye düşünmüştüm ancak Yönetmenler Birliği Ödülü Iñárritu’ya gidince artık yönetmen ve film ödüllerinin yer değiştireceğini düşünmeye başladım. Linklater da güçlü bir aday ancak iki önemli ödülü Boyhood’a vermezler diye düşünüyorum.

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Eddie Redmayne

Michael Keaton

Burada ancak ve ancak Birdman Michael Keaton’ın geri dönüşü olarak yorumlanır ve kendisine hayran (eğer varsa) oyuncular tarafından desteklenirse Keaton ödül alabilir. Oyuncular Birliği Ödülünü Redmayne aldı, Akademi üyelerinin de en çok oyunculardan oluştuğunu unutmayalım. Birliğe ters düşecek bir sonuç çıkacağını sanmıyorum Oscar gecesi.

EN İYİ KADIN OYUNCU

Julianne Moore

Bu kategoride başka bir isim yok. Olsaydı belki bu yıl gerçekten iyi bir çıkış yakalayan Rosamund Pike derdim bir ihtimal için ama bu beşinci adaylığı olan Julianne Moore’un ödül alması için çekilmiş Still Alice ile Far From Heaven (2003) ayıbını kapatacaklarını düşünüyorum. 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

J. K. Simmons

Burada da kesin bir galibiyet söz konusu. Benim dileğim Edward Norton olmasıydı burada anılacak kişinin ancak J. K. Simmons sezonu domine ettiğinden öyle bir ihtimal ne yazık ki yok. 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Patricia Arquette

 

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

The Grand Budapest Hotel

Sadece gönlümden geçenin Nightcrawler olduğunu söylemek istiyorum bu kategori için ama kazanacak isim belli gibi.

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

The Imitation Game

Whiplash

Yazarlar Birliğinden çıkan The Imitation Game seçimi filmi güçlü bir aday haline getirdi elbette. Ancak Whiplash birlik ödüllerinde orijinal senaryo dalında yarışıyordu, Akademi kısa filmden uzun metraja geçen öyküleri uyarlama olarak sayabildiğinden burada uyarlama dalında yarışıyor ve güçlü bir rakip olabilir.

EN İYİ KURGU

Boyhood

Whiplash

Boyhood’un en iyi film seçilme ihtimalinin yüksekliği kurgu dalını da ona ayırmama vesile oldu ancak son yıllarda Akademi farklı seçimler yapabiliyor kurgu dalında. Dolayısıyla Whiplash rüzgârının ne kadar etkili olduğunu kurgu ödülü açıklanırken göreceğiz sanırım.

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Birdman

Unbroken

Burada bir Emmanuel Lubeski & Roger Deakins yarışı söz konusu. Her ikisi de muhteşem yönetmenler. Lubeski’nin yedinci, Deakins’ın on ikinci adaylığı. Ancak Lubeski geçen yıl Gravity ile ödülü kazandı. Deakins ise henüz ödül alamadı. Gönlüm Deakins’dan yana ancak Lubeski de çok iyi iş çıkardı. Gerçi Unbroken’ın da bir iki iyi yanı varsa onlardan biri görüntü yönetmenliği idi değil mi?

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

The Grand Budapest Hotel

Mr. Turner

Pek iddialı yorumlar yapamayacağım bu dal için ancak The Grand Budapest Hotel’İn ne çok sevildiği meydanda.

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

The Grand Budapest Hotel

Belki: Into the Woods

 

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

Theory of Everything

The Grand Budapest Hotel

Alexandre Desplat bu yıl iki filmle aday:  The Grand Budapest Hotel ve The Imitation Game. Bu da oyların bölünmesi anlamına geliyor. O aradan çıkacak isim de Jóhann Jóhannsson olabilir. Hazır BAFTA ödülünü de kazanmışken neden olmasın? Bu, Jóhannsson’ın ilk adaylığı ancak Desplat’ın yedinci adaylığı. Ödülü de yok. Bu da bir kazanma garantisi olabilir Desplat için. Keşke sadece bir filmle aday olsaydı. Gönlümden geçenin Desplat olduğu sanırım belli oldu.

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI

Selma – “Glory”

Selma’ya tek ödül buradan çıkacak. Adaylıklarda görmezden gelinen Selma da bir ödülle dönebilecek evine. 

EN İYİ MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

Guardians of the Galaxy

The Grand Budapest Hotel

 

EN İYİ SES KURGUSU

American Sniper

Keşke: Birdman

 

EN İYİ SES MİKSAJI

Whiplash

Belki: Birdman 

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Interstellar

Belki: Guardians of the Galaxy

 

EN İYİ ANİMASYON

How to Train Your Dragon 2

Belki: Big Hero 6

 

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Ida

Wild Tales 

Yabancı dilde en iyi film kuşkusuz Ida diyoruz değil mi? Ancak öyle değil işte. Akademi üyelerinin ne kadarına ulaşabildi acaba Ida? Peki daha anaakım duran Wild Tales’in şansı yükselmiyor mu izlenebilinirliğiyle? Tüm bu sorular bana 2010 yılını hatırlatıyor: The White Ribbon & The Secret in Their Eyes yılı. Hepimiz Haneke’nin filmini beklerken (onca ödülü toplayıp gelmişti çünkü) ödül şaşırtıcı bir şekilde Juan José Campanella filmine yani Arjantin’e gitmişti. Bu yıl da böyle bir sonuç çıkabilir. 

EN İYİ BELGESEL

Citizenfour

Virunga

Hemen hemen tüm ödülleri toplayarak gelen Citizenfour ödülün en kuvvetli ismi ancak Virunga da “Neden olmasın?” dedirtiyor insana. Aklımızda bulunsun.