13.05.2016

Oscar Yarışı: En İyi Yönetmen

Bu yıl hep belirsizlikler sarsa da dört bir yanımızı, her yıl olduğu gibi Akademi’nin çok da yeni bir isme şans tanıyacağını düşünmüyorum ben. O yüzden tahmin listemdeki ilk beş ismin üçü rüştünü ispat etmiş isimlerden oluşuyor. Bennett Miller, Foxcatcher filminin ne kadar benimseneceği ve sevileceğiyle yerini daha fazla garantiye alacak ancak kendisiyle birlikte getirdiği Cannes başarısı adını bir kenara yazmamızı sağlıyor. Belki genelgeçer seyirci için ismi yeni gibi durabilir Miller’ın ancak onun filmleri hep ödüllerin radarında olan filmler oldu. Mesela Capote, Moneyball. Angelina Jolie de bu yıl müthiş destek gören isimlerden biri. Filmi henüz hiç gösterilmemesine rağmen ödül yarışına son aralık sayılacak bir tarihte (25 Aralık) katılmayı planlıyor. Bu da Tarantino fırtınası gibi duruyor öyle değil mi? Bekleyip göreceğiz.

İlk beş tercihimdeki en kesin isim Alejandro González Iñárritu. Hatta ödüle uzanması şaşırtıcı olmayacaktır. 

1. Alejandro González Iñárritu “Birdman”
2. Bennett Miller “Foxcatcher”
3. Angelina Jolie “Unbroken”
4. David Fincher “Gone Girl”
5. Christopher Nolan “Interstellar”

Muhtemel isimler:

Morten Tyldum, “The Imitation Game”

Norveçli bir yönetmen, İngiltere-ABD ortak yapımı bir film. Ne kadar da üç sene önceki İsveçli bir yönetmen (Tomas Alfredson) ve İng-Almanya-Fransa ortak yapımı bir filmi yani Tinker Tailor Soldier Spy’ı hatırlatıyor değil mi?Tabiî ki BAFTA’larda adını duyacağız hatta ödüle doyacağız ancak Oscar için yönetmen bir ihtimal. (Erkek oyuncu banko, yine Tinker Tailor Soldier Spy hatırlayalım)

Clint Eastwood, “American Sniper”

İşte tahminleri karıştıran bir isim. Son yıllarda dişe dokunur bir başarısı bulunmayan ancak sevilen bir yönetmen/oyuncu olan Eastwood ödül radarına girebilecek en banko isimlerden biri.

Richard Linklater, “Boyhood”

Çoğu liste tahmincisi Richard Linklater’ı mutlaka tahminleri arasına koyuyor hem de ilk beşe. Ancak ben biraz beklemek istiyorum Linklater’ı yukarı sıralara çekmek için. O yüzden şimdilik radarımda kalsın ama ilk beşte şu an ona yer ayıramıyorum.

İlla Inherent Vice desteklemek isteyenler olursa: Paul Thomas Anderson, “Inherent Vice”

Aslında Anderson’ın ismini illaki duymak isteyen benim. Inherent Vice’ı uzun zamandır beklediğimden ve ödül sezonuna damga vuracağını düşünmemden dolayı ilk gösterimleri sonrası yaşattığı ikilik beni hayli üzdü. Dolayısıyla hâlâ destekleneceğine inanmak istiyorum. 

Büyük bir sürpriz olursa: Ava DuVernay, “Selma”

Gerçekten sürpriz olur bu isim ancak bir şekilde bazı tahminlerde adı geçmeye başladıysa sürprizlikten de çıkabilir ilerleyen günlerde. Belki Selma’yla ilgili hâlâ bir gizem olduğundan ileri geliyor bu tahmin de.

Filme bayılırlarsa: Damien Chazelle, “Whiplash”

Neden olmasın? Şimdilik en dişe dokunur başarı Sundance’dan geldi Whiplash için. Ancak geçtiğimiz yıl da özellikle beni yanıltan Fruitvale Station akıbetini yaşayacak gibi duruyor Whiplash. Ancak filmi çok çok severlerse neden olmasın?